Beyin tümörlerinin cerrahi planlamasında difüzyon tensör manyetik rezonans görüntülemenin katkısı
The efficiency of diffusin tensor magnetic resonance imaging in preoperative arrangement of brain tumors
- Tez No: 334205
- Danışmanlar: PROF. DR. M. İLHAN ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Beyin tümörlü hastalarda pre-operatif olarak beyaz cevheryolaklarının etkileniminin değerlendirilmesinde DTG'nin katkısını araştırmakGereç-Yöntem: Bu araştırmada 26 hastaya ait 54 etkilenmiş yolak ve 54 kontrlateral hemisferik yolak değerlendirildi ve Fraksiyonel Anizotropi (FA) ölçümleri yapıldı. Beyaz cevher yolakları doğrultusal renk kodlu haritalar kullanılarak ödem, yer değiştirme, infiltrasyon ve destrüksiyon şeklindekategorize edildi. Kategorize edilen gruplar arasındaki FA değişimleri istatiksel olarak (mikst model analiz) karşılaştırıldı. Ameliyat yapılan hastalar operasyon sonrasında klinik olarak değerlendirildi.Bulgular: Etkilenen yolakların 12'si ödem, 10'u infiltrasyon, 11'i yer değiştirme, ve 21'i destrüksiyon şeklindedir. ?FA% değeri ödem, infiltrasyon ve destrüksiyon gruplarında anlamlı olarak bulunmuştur. Hem ödem hem de destrüksiyon grubundaki FA değeri yer değiştirmeden küçüktür. ?FA% değerinin %30'dan küçük olması destrüksiyon ile ilişkili iken pozitif değerde olması ödem veya yer değiştirme ile ilişkili bulunmuştur. Ameliyat olanhastalarda ameliyat sonrasında ikincil nörolojik defisit gelişmemiştir.Sonuç: DTG verilerinin kantitatif analizi ile beyaz cevher yolaklarının ameliyat öncesi değerlendirilebileceğini ve etkin bir cerrahi planlamayı mümkün kılabileceğini göstermiştir. Postoperatif ek nörolojik defisit gelişmediği bildirilerek sonuçlarımız klinik olarak da desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the role of DTI in pre-operative assessment of white matter tract involvement in patients with brain tumorsMaterials and Methods: In this study, 54 leison sided white matter tract and 54 contralateral white matter hemispheric controls belogs to 26 patient was examined and Fractional Anisotropy (FA) measurement was perfomed. White matter tracts was categorized as edema, displacement, infiltration anddisruption with using directionally encoded color maps. FA changes between categorized groups was compared by statistically (mixed model analysis)Patients that gone surgery were assessed clinically after surgery.Results: Of the lesioned tracts, were scored as 12 edema, 10 asinfiltration, 11 as displacement and 21 as disruption. A significant ?FA% was found between lesioned and contrlateral hemispheres in white matter edema, infiltration and disruption. Both edema FA and disruption FA are significantly less than displacement. ?FA% less than -%30 is likely to be associated with disruption. A positive ?FA% is likely to be associated with edema or displacement. After operation no secondary neurological deficit was occured in patients that gone surgery.Conclusion: Our results suggest that white matter tracts canpotentially be identified before surgery using quantative analysis of DTI and effective surgery can be planned.