Temporomandibular eklem (TME) rahatsızlıklarında tek girişli ve çift girişli artrosentez yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of single puncture and double puncture arthrocentesis procedures used in the temporomandibular joint (TMJ) disorders
  1. Tez No: 334213
  2. Yazar: M.FATİH ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE CAMBAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
TME rahatsızlıkları toplumda yaygın görülen ve yaşam kalitesini etkileyen rahatsızlıklardır. Günümüzde bu rahatsızlıkların tedavisi amacıyla çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. TME artrosentezi TME rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanan basit ve minimal invaziv bir prosedürdür. İki kanülün 2 ayrı noktadan girmesi esasına dayanan çift girişli artrosentez işleminde özellikle solüsyonun çıkışını sağlayacak ikinci kanülün körlemesine yerleştirilmesi oldukça zordur. Bu zorlukların aşılması amacıyla tek bir noktadan iki kanalı ve lümeni olan tek bir kanülle girişe imkân veren tek girişli artrosentez yöntemi tanımlanmıştır. Çalışmamızda 40 hasta randomize olarak iki gruba ayrılmış ve 1. Gruba tek girişli artrosentez, ikinci gruba ise çift girişli artrosentez prosedürü lokal anestezi altında uygulanmıştır. Yıkama işlemi ortalama 100 ml Ringer Laktat solüsyonu ile yapılmıştır. 1 ay boyunca takip edilen hasta grupları hem kendi içlerinde hem de aralarında objektif ve subjektif verilerle istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma tek girişli artrosentez ile ilgili en geniş somut verilere sahip olması adına ilk olma özelliğini taşımaktadır. Sonuçların değerlendirildiğinde istatistiksel olarak iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Tek girişli artrosentez MAA? da daha fazla artış sağlamıştır. Sonuçlar daha önceden çift girişli artrosentez yaptırmış hastaların tek girişli artrosentezden daha çok memnun olduklarını göstermiştir. Aynı zamanda tek girişli artrosentezin hekim tarafından daha kolay uygulanabildiği tespit edilmiştir. Bunlara dayanarak tek girişli artrosentezin minimal invaziv olan artrosentez işlemini daha da az invaziv hale getireceğini düşünmekteyiz. Avantaj ve dezavantajlarının daha iyi vurgulanabilmesi, dolayısıyla alternatif yöntemin kullanımının yaygınlaşması adına daha geniş örneklem gruplarında, daha uzun takipler yapılarak karşılaştırma yapılmasına ihtiyaç olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular joint (TMJ) disorders which are very often seen in the population are also affecting the quality of life. Different treatment modalities are used so as to handle these disorders. TMJ arthrocentesis which is one of these is a simple and minimal invasive procedure. Blind insertion of the second needle which permits the outflow can sometimes be difficult in the traditional arthrocentesis procedure where two needles are inserted through two seperate puncture sites. For this purpose so as to prevent these difficulties a single puncture arthrocentesis where a dual needle device allowing single insertion to both needles from one point has been described. This study is important since being the first revealing the largest real data associated with single puncture arthrocentesis in literature. It has been observed that the increase in maximal mouth opening was much more better after single puncture arthrocentesis. In this study 40 patients were divided into two groups randomly. Under local anesthesia single puncture arthrocentesis was performed in Group 1 whereas double puncture arthrocentesis was performed in Group 2. Irrıgation was done by using 100 ml Ringer?s Lactat solution. During the one month follow up period, groups were evaluated objective and subjectively, both within each other and also among each other statistically. As well as this the satisfaction patients which were treated with single puncture arthrocentesis revealed to be much better than to those compared who were treated by double puncture arthrocentesis previously. It has also been observed that the application of single puncture arthrocentesis is much more easier and efficient. According to these it can be concluded that single puncture arthrocentesis procedure is much more non invasive when compared to the traditional double puncture arthrocentesis method which also known to be non invasive. So as to be able to mention the advantage and disadvantages of these both techniques more studies evaluating the true benefits of the single puncture arthrocentesis as well as comparing it with the traditional technique are needed. We also advice to work on larger samples who use similar devices and to extend their follow up periods.