Dengeleyen taraf temaslı oklüzyona sahip hastaların tedavisinde anterior repozisyon splintinin eklem sesleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of anterior reposition splint on joint sounds in the treatment of patients with balanced side contact occlusion
  1. Tez No: 922476
  2. Yazar: AYŞENUR ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVSİM YAYMAN, PROF. SERHAN AKMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Temporomandibular eklem rahatsızlıklarında ağrı, eklem sesi, ağız açmada kısıtlılık, mandibulanın deviasyonu ve defleksiyonu gibi semptomlar görülebilmektedir. Bu rahatsızlıklar çeşitli splintler kullanılarak konservatif olarak tedavi edilebilmektedir. Anterior repozisyon splinti mandibulayı interküspal pozisyonundan daha önde bir pozisyonda konumlandırmaktadır. Amacı fossa içinde doğru bir kondil disk ilişkisi yakalayarak dokuların adaptasyon ve onarımına olanak sağlamaktır. Tedavinin amacı mandibular pozisyonu kalıcı olarak değiştirmek değil, sadece retrodiskal dokuların adaptasyonu için alan sağlayarak geçici olarak mandibulanın pozisyonunu değiştirmektir. TME rahatsızlıklarında sık rastlanan bir semptom olan eklem sesleri genellikle öznel yöntemlerle değerlendirilmektedir. Doğru teşhis ve tedavinin uygulanabilmesi için eklem seslerinin nesnel olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, disk interferens rahatsızlığı olan hastalara uygulanan anterior repozisyon splinti tedavisinin etkinliğini klinik muayene bulguları ve eklem seslerinin spektral analiz verilerine göre belirlemektir. Bu çalışma, disk interferens rahatsızlığı olan 41 hasta üzerinde yürütülmüştür. Dengeleyen temasların durumuna göre çift taraflı dengeleyen temas (n=21) ve tek taraflı dengeleyen temas (n=20) olmak üzere iki hasta grubu oluşturulmuştur. Hastalar 4 hafta süresince anterior repozisyon splinti ile tedavi edilmiştir. Splint kullanımından önce ve tedavi süresince haftalık kontroller yapılarak eklem sesleri ve klinik muayene verileri kaydedilmiştir. Elde edilen ses sinyallerinin haftalık kontrollere göre maksimum enerji değerleri spektral analizle farklı frekans aralıklarındaki beş bantlı filtreden (125Hz- 250Hz - 500Hz - 1000Hz - 2000Hz) geçirilmiştir. Ek olarak, kaydedilen seslerin haftalık takiplere göre ortalama tepe genlik ve enerji değerleri hesaplanmıştır. Enerji bulgularının değerlendirilmesinde istatistiksel analiz için tekrarlayan ölçümlerde ANOVA testi uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, çift taraflı ve tek taraflı dengeleyen teması bulunan hastalarda anterior repozisyon splintinin klinik muayene bulguları ve eklem sesleri üzerinde anlamlı bir iyileşme sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In temporomandibular joint (TMJ) disorders, symptoms such as pain, joint sounds, restricted mouth opening, and deviation or deflection of the mandible can be observed. These disorders can be treated conservatively using various splints. The anterior repositioning splint positions the mandible in a more forward position than its intercuspal position. Its purpose is to allow for proper condyle-disc alignment within the fossa, facilitating tissue adaptation and repair. The goal of the treatment is not to permanently alter the mandibular position but to temporarily change it to promote adaptation of the retrodiscal tissues. Joint sounds, a common symptom in TMJ disorders, are generally assessed subjectively. However, to ensure accurate diagnosis and treatment, it is essential to evaluate joint sounds objectively. The aim of this study is to assess the effectiveness of anterior repositioning splint therapy in patients with disc interference disorders, based on clinical examination findings and spectral analysis data of joint sounds. This study was conducted on 41 patients with disc interference disorders. Two patient groups were formed based on the presence of balancing contacts: bilateral balancing contacts (n=21) and unilateral balancing contacts (n=20). The patients were treated with an anterior repositioning splint for four weeks. Weekly check-ups were conducted before and during the treatment to record joint sounds and clinical examination data. The maximum energy values of the recorded sound signals were analyzed using spectral analysis and passed through a five-band filter at different frequency ranges (125Hz, 250Hz, 500Hz, 1000Hz, and 2000Hz). Additionally, the mean peak amplitude and energy values of the recorded sounds were calculated for weekly follow-ups. For the evaluation of the energy findings, a repeated measures ANOVA test was applied for statistical analysis. As a result of the study, it was observed that the anterior repositioning splint provided statistically significant improvement in clinical examination findings and joint sounds in patients with both bilateral and unilateral balancing contacts.