Sistemik sklerozlu hastalarda topoisomeraz I' e karşı oluşan antikorların ıfa yöntemiyle tanımlanması
Screeing of antibodies against topoisomerase I with ifa in sistemic sclerosis patients
- Tez No: 334224
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TUTKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızda, 93 SSc'li hasta serum örneği ve 90 olguluk kontrol grubu serum örneklerinde topoisomeraz ?'e karşı oluşan antikorların özgün boyanma modeli gösterip göstermediği ve şayet özgün boyanma modeli gösteriyorsa bunun nasıl tanımlanabileceğini, ELISA, Hep-2 WB gibi daha spesifik tanı yöntemleriyle karşılaştırarak tespit etmeyi amaçladık.Topoisomeraz I (Scl-70) antikoru, diffüz kutanöz sistemik skleroz hastalığında oluşan en spesifik serolojik belirteç olup temel tanısal sınıflama kriterleri arasındadır. Bu antikorun hastalığın prognoz ve tedavi sürecinde çok önemli rolü vardır.Bu konuda daha önce yapılmış bir çalışma mevcut olup Hep-2 hücreleri kullanılarak yapılan ANA IFA testinde Scl-70 boyanma modelinin nükleus, nükleolus, interfaz hücrelerinin sitoplazması, NOR ve mitotik hücrelerin kromozomlarının metafaz hattında boyanma gösterdiği bildirilmiştir.Araştırmamızda ACR kriterlerine göre tanı almış 93 SSc'lu hasta ve 90 kontrol dahil edilmiştir. Olgularımızın tümünde topoisomeraz I (Scl-70) antikorun ANA IFA tarama testi, Scl-70 ELISA ve Hep-2 WB testleri çalışılmıştır. Hep-20-10 hücreleri kullanılarak yaptığımız ANA IFA tarama testinde topoisomeraz I antikorunun nükleus, nükleolus ve mitotik hücre kromozomlarının metafaz hattındaki benekli boyamalarla tanımlanabileceğini gösterdik. Daha önce yapılan çalışmada bu otoantikorun ayrıca NOR ve interfaz hücrelerinin sitoplazmasında da boyanma gösterdiği bildirilmiş olmakla birlikte, araştırmamızda biz bu boyanma modellerini gözlemedik. ANA IFA Scl-70 boyanma modeli gösteren serum örneklerinde Scl-70 ELISA ve Hep-2 WB testleri çalışılarak ANA IFA tarama testinde bu antikorunun %97,8 duyarlılıkta ve %87,2 özgüllükte tanımlanabileceğini, yöntemin ekonomik ve pratik olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to investigate whether antibodies against topoisomerase ? show a specific staining pattern or not in 93 sistemic sclerosis patients and 90 control grup and if it shows original staining pattern how it could be defined and compared with specific diagnostic methods like ELISA, Hep-2 WB.Autoantibodies to topoisomerase I have been considered a specific serological marker for diffuse systemic sclerosis. This autoantibody provides important diagnostic and prognostic information and is useful in defining clinical subsets of the disease.In an earlier study made in this topic shows, the IFA pattern designated anti Scl-70 pattern comprises the staining of five cell domain: nucleus, nucleolus, cytoplasm in interfase cells, NOR and chromosome metaphase plate in mitotic cells.In our study, Sera with 93 sistemic sclerosis patients were collected according to ACR criteria. Topoisomerase I (Scl-70) antibody were studied with ANA IFA, Scl-70 ELISA and Hep-2 WB tests in all our patients. We observed speckled staining in nucleus, nucleolus, chromosome metaphase plate in mitotic cells but not in cytoplasm in interfase cells or NOR. We used Scl-70 ELISA and Hep-2 WB test for serum samples showing IFA ANA Scl-70 staining pattern and found 97.8% sensitivity and 87.2% specificity for this method. It seems to be an economical and practical test.