Türkiye profesyonel futbol liglerinde futbol oynayan yabancı futbolcu sayısının spor kamuoyu görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the number of foreign football players playing in turkish professional football league according to sport public opinion
- Tez No: 334226
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİTTİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye profesyonel futbol liglerinde oynayan yabancı futbolcuların sayıca çok olmasının, Türk futbolunun başarısına olumlu veya olumsuz etkilerini spor kamuoyu görüşleri çerçevesinde değerlendirmektir. Türkiye genelinde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, Türkiye?de yaşayan 15 yaş ve üzeri olmak üzere spor kamuoyunu oluşturan; futbola veya başka bir spor dalına ilgi duyduğu öngörülen Türk futbolu hakkında bilgi sahibi, futbol ilgi düzeyi ve iş-uğraş tanımlarına göre çoğunluğunu taraftar, öğrenci, futbolcu, antrenör, medya mensubu, yönetici, spor yazarı ve izleyicilerin oluşturduğu toplam 2602 birey oluşturmuştur. Araştırma kapsamında, veri toplamak amacıyla iki bölümden oluşan anket formu oluşturulmuştur. Birinci bölümde katılımcılara, kişisel bilgileri, futbol ilgi düzeyleri ile beraber Türkiye profesyonel futbol ligleri ve bu liglerde forma giyen futbolculara ilişkin bilgi düzeylerinin seviyelerine yönelik 7 soru sunulmuş, ikinci bölümde ise Türkiye?de profesyonel olarak futbol oynayan, yabancı futbolcuların sayıca çok olması neticesinde meydana gelebilecek durumlara ilişkin beşli likert tipi soru önermeleri şeklinde 20 madde yer almıştır. Ölçme aracının yapı geçerliliği için madde toplam korelasyon analizi ve faktör analizi yapılmış ölçekteki maddelerin faktör yük değeri olarak (0,45) ve üzeri, madde-toplam korelasyon değeri için ise (0,30) ve üzeri olması ölçüt alınmıştır. Güvenirlik için ise madde toplam puan güvenirliği ve alfa katsayısı incelenmiştir. Buna göre maddelerin korelasyon değerleri (0,411) ile (0,754) arasında değiştiği görülmüştür. Alfa iç tutarlılık sayısı ise (0,929) olarak saptanmıştır. Verilen yanıtlara ve değişkenlere göre elde edilen verilerin yüzde-frekans dağılımları incelenmiş, gruplar arası farklılıkları belirlemek için Kruskal Wallis ve Mann Whitney-U testleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; spor kamuoyunu oluşturan bireylerin, yabancı futbolcuların sayıca çok olması halinde, Türk liglerinde oynanan futbolun daha kaliteli ve izlenebilir bir hale geleceğini, Türk takımlarının kulüpler bazındaki uluslararası organizasyonlarda rekabet gücünün artacağını, yabancı futbolcuların Türkiye'nin tanıtımına ve futbol pazarının gelişimine katkıda bulunacağını düşündükleri saptanmıştır. Bu görüşlerin yanı sıra katılımcılar, kulüplerin ekonomik durumlarının, milli takımın ve altyapıların yabancı oyuncu sayısının fazlalığından olumsuz yönde etkileneceğini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is; consideration positive or negative effects of having numerous foreign footballers that play in Turkish Professional football league to Turkish football basis of sport public opinion. The research is realised over Turkey and the sampling unit is 2602 person who is 15 years old or older that forms sport public opinion, supposed to be interested in football or any sport branch, have knowledge about Turkish football, according to football interest degree and occupation mostly supporter, student, footballer, trainer, media member, manager, sports writer and audience living in Turkey For research scope, two section questionnaire has formed in order to collect information. In first section 7 questions has asked to participants. The questions are asked to have info about personal information, football knowledge level, Turkish Professional football leagues and footballers that play football in these leagues. In second section 20 article has taken part as five-point likert type question proposal to consider the situations having many foreign footballers that play football in Turkish football league. For the measurement tool structure validity; item total correlation analysis and factor analysis has applied. Factor load value has taken (0,45) and more , correlation value (0,30) and more has decided for items in scale. For reliability, matter total point reliability and alpha coefficient analyzed. According to these information items correlation values change between (0,411) and (0,754). Alpha internal consistency degree has determined as (0,929). According to the given answers and variables, information has collected and this information percentage frequency range analysed in order to specify the differences between groups; Kruskal Wallis and Mann Whitney-U tests applied. As a result of research the person forms public sport opinion think that; having numerous foreign footballers increase the quality of played football and presentableness in Turkish league, increase the competitive power of Turkish teams in international organisations as club basis. Also thinks that foreign players contribute Turkey?s introducing and football market development. On the other hand participants think that, has negative effects on economic situations of clubs, negative effects for national team and youth set up.