Bir Türkiye süper lig futbol takımında, COVİD19 pandemisi sebebiyle farklı maç sıklıklarında antrenman yükleri değişimi
Change in training loads in a Turkish super league football team at different match frequencies due to the COVID19 pandemic
- Tez No: 891229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAHİT BAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Değişen antrenman/gün sayıları sebebiyle daha az antrenman sayısına ve daha fazla maç sayısına ulaşan sporcuların antrenman yüklerinin hesaplanıp doğru değerlendirilmesi ile hem oluşabilecek sakatlıkları öngörebilme hem de maç içindeki performansları için doğru tercihler yapabilme imkanı sağlanabilir.Çalışmanın amacı, Covid 19 pandemisi sebebiyle, ertelenen lig müsabakalarının, devam eden ligin ilerleyen haftalarında farklı maç sıklıklarına ve iki maç arasındaki farklı antrenman /gün sayılarına sebebiyet verdiği dönemdeki antrenman yüklerinin hesaplanması ve değerlendirilmesidir. Çalışmaya 2020-2021 sezonunda Türkiye Futbol Federasyonu Spor Toto Süper Liglerinde yer alan Antalyaspor takımında oynayan 20 erkek profesyonel oyuncu (yaş:28,6±4,01, boy:1.80±,07, kg: 79,2±6,57, BKI: 24,45±1,43) katılmıştır.Çalışmamız profesyonel futbolcularda hazırlık dönemi, haftada 1 maç ve pandemic döneminde oynanan yoğun maç dönemine ait raporu bulgularda göstermektedir. Farklı dönemlere ait antrenman yükü değişkenlerinin haftalık antrenman programının türünden, oyuncunun müsabakaya başlangıç durumundan (ilk 11), mevkisel farklılıklardan, antrenman modundan ve durumsal faktörlerden etkilendiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle müsabakanın olmadığı (hazırlık dönemi), haftada 1 maç olan dönemde antrenman yükünün daha fazla olduğunu ve buna karşıt olarak yoğun maç döneminde antrenman yüklerinin çok düşük olduğunu çalışmamız bulgularından elde edilen sonuçlardandır.
Özet (Çeviri)
By calculating and correctly evaluating the training loads of the athletes who reach less training number and higher number of matches due to the changing training/day numbers, it is possible to both predict the injuries that may occur and make the right choices for their performance in the match. The aim of the study is to calculate and evaluate the training loads in the period when the postponed league competitions due to the Covid 19 pandemic cause different match frequencies and different training / days between two matches in the following weeks of the ongoing league. 20 male professional players (age:28.6±4.01, height:1.80±.07, kg: 79.2±6.57, BMI) playing in the Antalyaspor team in the Turkish Football Federation Spor Toto Super Leagues in the 2020-2021 season were included in the study. : 24.45±1.43). Our study shows the report of the preparation period, 1 game per week and the intense match period played during the pandemic period in professional football players. We can say that the training load variables of different periods are affected by the type of weekly training program, the starting position of the player (first 11), positional differences, training mode and situational factors. For this reason, it is one of the results obtained from our study that the training load is higher in the period when there is no competition (preparation period), 1 match per week, and on the contrary, the training loads are very low during the intense match period.