Futbolcuların kullandıkları taktiksel beceriler ile mükemmel performans düzeyleri arasındaki ilişkilerin araştırılması
Investigation of the relationships between the tactical skills used by footballers and their perfect performance levels
- Tez No: 756981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, amatör ve profesyonel lig futbolcularının kullandıkları taktiksel beceriler ile mükemmel performans düzeyleri arasındaki ilişkilerin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, Türkiye Futbol liglerinde amatör ve profesyonel düzeyde aktif olarak oynayan lisanslı futbolcular katılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye liglerinde amatör ve profesyonel olarak lisanslı oynayan 18-38 yaş aralığında kadın ve erkek takımları ile sınırlandırılmıştır. Araştırmaya, futbolcuların taktiksel becerilerini ölçmek amacıyla, Yarayan vd., (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan ve geliştirilen“Sporda Taktiksel Becerileri Envanteri (STBE)”ile Esentaş vd., (2020) tarafından uygulanan“Sporda Mükemmel Performans Düzeyi Ölçeği (PPS-S)”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular önce SPSS programına kaydedilip ardından Anova ve t-testi yapılarak gruplar arasında karşılaştırma yapılmıştır. Araştırmada, değişken grupların aralarındaki ilişkilerin incelenmesi için korelasyon testlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda ortaya çıkan bulgular, tablolar şeklinde sunularak yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlardan yola çıkarak, güncel yerli ve yabancı literatür taranarak desteklenmiştir ve tartışma-sonuç kısımları oluşturulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, çalışmaya katılan sporcuların 25,9'u kadın, %74,1'i ise erkek olmak üzere kadın futbolcuların yaş ortalamaları 20,06±3,18 iken, erkek futbolcuların yaş ortalamaları 23,34±5,62 olarak belirlenmiştir. Araştırmada yer alan erkek ve kadın sporcuların %16,3'ünü profesyonel sporcular, %83,7'sini ise amatör futbolcu grupları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationships between the tactical skills used by amateur and professional league football players and their maximum performance levels. Licensed football players who play actively in the Turkish Football Leagues at amateur and professional levels participated in the research. The universe of the research is limited to the men's and women's teams between the ages of 18-38 playing licensed amateur and professional in Turkish leagues. To measure the tactical skills of football players, the“Tactical Skills Inventory in Sports (TSIS)”adapted and developed into Turkish by Yarayan et al., (2019) and the“Perfect Performance Level in Sports Scale (PPS-S) applied by Esentaş et al., (2020) ”used. Findings were first recorded in the spss program, Anova and t-test wet-tests for comparisons between different groups, and correlation tests were used to examine the relationships between variables. The findings that emerged as a result of the statistical analysis were presented and interpreted in the form of tables. Based on the results obtained in the research, the current domestic and foreign literature was supported by scanning and discussion-result parts were created. According to the findings of the study, 25.9% of the athletes participating in the study were female and 74.1% were male; While the mean age of female football players was 20.06±3.18 years, the average age of male football players was 23.34±5.62 years. Of the female and male athletes participating in the study, 16.3% are professional athletes and 83.7% are amateur football players.