Postdate gebelik nedeni ile doğum indüksiyonu uygulanan düşük servikal bishop skoru olan gebelerde indüksiyonun başarisini etkileyen faktörler
Factors that effect the success of ınduction of labor in pregnancies who have low bishop scores and undergoing labor ınduction because of postdate pregnancy
- Tez No: 334247
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİME TUNCAY ÖZGÜNEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Son adet tarihine göre 41. gebelik haftası ve daha uzun gebelik süresi olan, düşük servikal bishop skoru gösteren gebeliklerde, uygulanan doğum indüksiyonun başarısını etkileyen faktörleri bulmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Hastanemize Haziran 2012- Nisan 2013 tarihleri arasında gün aşımı gebelik tanısıyla yatırılan düşük servikal bishop skorlu 77 gebe prospektif olarak incelendi. Hastaların, gestasyonel haftası, gravida, parite, abortus, vücut kitle indeksleri, eğitim durumları, sigara kullanımı, hemoglobin düzeyleri, başlangıç bishop skorları, oksitosin desteği ihtiyacı olup olmaması, taşisistolü varlığı, doğum şeklinin nasıl gerçekleştiği, yenidoğanın 1.ve 5. dakika Apgar skoru, yenidoğanın doğum ağırlığı ve yenidoğanın yoğun bakım ihtiyacı olup olmadığı kaydedildi. İndüksiyona yanıt verip vajinal doğum yapanlar ile yanıt vermeyip sezaryen olan grup kaşılaştırıldı. Sonuçlar arasında istatistiksel önem düzeyi için p değeri
Özet (Çeviri)
Aim: We aim to find the factors that effect the success of induction of labor in pregnancies who have low bishop scores, undergoing labor induction and having the 41st week and longer gestation. Material and Method: 77 pregnant having low bishop scores, hospitalized between June 2012 and April 2013 for the diagnosis of postdate pregnancy, were studied prospectively. Patients' gestational week, gravida, parity, abortion, body mass index, educational status, smoking status, hemoglobin levels, the initial bishop scores, if need of support of oxytocin, the presence of tachysystole, birth type occurs, the 1st and 5th minute Apgar scores of the newborn, birth weight of the newborn, if need for intensive care of the newborn were recorded. Responding to induction of labor, women with cesarean delivery and those delivered vaginally was compared. The p-value was taken as