Preeklampsinin doğum sonrası dönemde böbrek fonksiyonları üzerindeki etkisinin serum NGAL, GDF- 15 ve idrar l-FABP ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of pre-eclampsia on renal functions in the postnatal period with serum NGAL, GDF-15 and urine L-FABP
- Tez No: 805048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN ÇİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, preeklampsi ve şiddetinin gebelik sonrası dönemdeki böbrek fonksiyonları üzerine olan etkisini, böbrek fonksiyonlarını değerlendirmede kullanılan maternal serum Neutrophil gelatinase associated lipocalin (NGAL) ve Growth differentiation factor 15 (GDF- 15), üriner Human liver-type fatty acid-binding protein (L-FABP) düzeyi üzerindeki etkilerini ve yoğunluğunu değerlendirmektir. Materyal-Metod: Bu hastane bazlı kesitsel vaka-kontrol çalışmasına, İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde, 2021- 2023 yılları arasında gebeliğinde şiddetli olmayan preeklampsi, şiddetli preeklampsi, superempoze preeklempsi tanısı alan ve doğumu gerçekleştirildikten sonra doğum sonrası dönemde takip edilen ve çalışmanın yapıldığı tarih itibariyle, doğumdan sonra 6 hafta ile 2 yıl süre içerisinde olan kadınlar dahil edildi. Kontrol grubuna ise, aynı tarihlerde sağlıklı gebelik geçiren ve doğum sonrası 6 hafta ile 2 yıl süre içerisindeki kadın hastalar dahil edildi. Çalışmadaki tüm kadınların demografik özellikleri, kan hemogram, biyokimya, TİT ve spot idrar tetkik sonuçları, serum NGAL, GDF- 15 ve idrar L-FABP değerleri değerlendirilip, karşılaştırıldı. Bulgular: Bu çalışmaya 70 sağlıklı gebelikle sonuçlanan kadın ve 102 preeklamptik gebelik geçiren kadın dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of preeclampsia and its severity on post-pregnancy renal functions, maternal serum Neutrophil gelatinase associated lipocalin (NGAL) and Growth differentiation factor 15 (GDF-15), urinary Human liver-type fatty acid- To evaluate the effects and density on the binding protein (L-FABP) level. Materials-Methods: This hospital-based cross-sectional case-control study was conducted in Istanbul Haseki Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic, between 2021 and 2023, who were diagnosed with non-severe preeclampsia, severe preeclampsia, superimposed preeclampsia during pregnancy, and postpartum after delivery. Women who were followed up during the period between 6 weeks and 2 years after delivery as of the date of the study were included. In the control group, female patients who had a healthy pregnancy on the same dates and within 6 weeks to 2 years after delivery were included. Demographic characteristics, blood hemogram, biochemistry, TIT and spot urinalysis results, serum NGAL, GDF-15 and urine L-FABP values of all women in the study were evaluated and compared. Results: 70 women with healthy pregnancies and 102 women with preeclamptic pregnancies were included in this study.