Total diz protezinde postoperatif hasta kontrollü analjezide levobupivakain levobupivakain-morfin ile femoral sinir bloğu
Levobupivacaine and levobupivacaine-morphine with normal nerve block in total knee replacement in postoperative patient controlled analgesia
- Tez No: 334246
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR GEYLAN IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Total Diz Protezinde Postoperatif Hasta Kontrollüanaljezide Femoral Sinir Kateterinden Levobupivakain ve Levobupivakain-Morfinin Karşılaştırılması Amaç: Total diz protezinde ultrasaund eşliğinde femoral sinir bloğu ile birlikte postoperatif hasta kontrollü analjezide femoral sinir kateteri yoluyla levobupivakain (% 0.5) ve levobupivakain (% 0.5) + morfin (1 mg) uygulamasının operasyon sonrası ağrı kontrolü, analjezik tüketimi ve ek ilaç gereksinimi üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul onayı ve gönüllülerin yazılı ve sözlü onayları alınarak, ortopedi ve travmatoloji bölümü tarafından diz protezi cerrahisi yapılacak yaşları 18-75 arasında değişen toplam 40 hasta çalışmaya alındı. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Tüm hastalarda anestezi indüksiyonu sodyum tiopental (3-5 mg/kg) ile gerçekleştirildi ve nöromuskuler blokaj için vekuronyum (0,1 mg/kg) kullanıldı. Anestezi idamesi oksijen + azot protoksit + sevofluran ile sağlandı. Operasyon sonrası ultrason eşliğinde öncesinde I. gruba (n=20) 20ml % 0,5 levobupivakain ile blok sonrasında femoral sinir kateterinden 6ml/st gidecek şekilde % 0,5 levobupivakain, II. gruba (n=20) 20 ml % 0,5 levobupivakain + 1 mg morfin ile femoral sinir bloğu sonrasında femoral sinir kateterinden 6 ml/st % 0,5 levobupivakain + 0,05 ml/kg morfin hasta kontrollü analjezi ile uygulandı. Hastaların intraoperatif sevofluran tüketimi, hemodinamik parametreleri ve postoperatif dönemde 1.,15.,30.,60.dakika, 2., 4., 6., 12.,18. saatlerde hemodinamik parametreleri , ağrı düzeyleri (VAS), ek analjezi ihtiyaçları, sedasyon düzeyleri ve bacaktaki motor hareketleri ve yan etkiler kaydedildi. Postoperatif takipleri 2. saatten sonra Ortopedi ve Travmatoloji servisinde alındı. 18. saatte kateter çıkarılarak 24. saate kadar takiplerine devam edildi. Bulgular: Grupların demografik verileri ve hemodinamik parametreleri, sedasyon düzeyler ve yan etkileri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Levobupivacaine and Levobupivacaine-Morphine With Normal Nerve Block In Total Knee Replacement In Postoperative Patient Controlled Analgesia Aim: We aimed to investigate the effect of analgesics and on the requirement of additional medication with femoral nerve block nerve catheter through the phenomenon of postoperative patient-controlled analysis of levobupivacaine (% 0.5) and levobupivacaine (% 0.5) + morphine (1 mg) after operation application control, total knee replacement with ultrasound in postoperative patient controlled analgesia. Materials and Methods: A total of 40 patients, ages ranging from 18 to 75 were enrolled, with the approval of the Ethics Committee approval by Çukurova University Faculty of Medicine, interpreters and volunteers, for knee replacement surgery done by the department of orthopedics and traumatology. The patients were randomly divided into two groups. Sodium thiopental anesthesia was induced in all patients (3-5 mg / kg) and for gerçekleştirildi and neuromuscular blockade vecuronium (0.1 mg / kg). Anesthesia was maintained with sevoflurane in oxygen + nitrous oxide +. After the operation with ultrosan before the group II (n = 20), 20 ml of 0.5% levobupivacaine, group II (n = 20), 20 ml of 0.5% levobupivacaine + 1 mg of morphine after the femoral nerve and femoral nerve block catheter 6 ml / h 5% levobupivacaine + 0.05 ml / kg of morphine administered by patient-controlled analgesia. Intraopperatif patients with sevoflurane consumption and postoperative hemodynamic parameters 1.15,30,60 minutes, 2,4,6,12,18 hours, hemodynamic parameters, pain levels (VAS), analgesic requirements, and side effects of sedation levels and leg movements were recorded engine. Postoperative follow-up 2 after hours of Orthopaedics and was admitted to T raumatology, 18th catheter was removed 24th hours was continued for hours. Findings: Demographic data and hemodynamic parameters and the side effects of sedation levels were similar.