Nörofibromatozis Tip 1li hastaların klinik, radyolojik olarak değerlendirilmesi ve büyüme geriliği saptanan hastaların irdelenmesi
Clinical and radiological evaluation with Neurofibromatosis Type 1 and investigation of patients with growth retardation
  1. Tez No: 334258
  2. Yazar: HABİBE KOÇ UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ALTUNBAŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Nörofibromatozis Tip 1?li hastaların klinik, radyolojik olarak değerlendirilmesi ve büyüme geriliği saptanan hastaların irdelenmesi Amaç : Bu çalışmada, NF-1 tanısıyla takip edilen çocukların klinik ve radyolojik bulgu ve komplikasyonlarının değerlendirilmesi ve boy kısalığı olan ve olmayanların endokrinolojik olarak, hormonal dağılımları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem : Bu çalışmaya 2012 Ocak ve 2013 Ocak tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Çocuk Nöroloji Polikliniğine düzenli takibe gelen NIH 1988 kriterlerine göre NF-1 tanısı alan 48 hasta alındı. Tüm hastalarda büyüme izlemi (vücut ağırlığı, boy, baş çevresi), arteryel kan basıncı ölçümleri, fizik muayeneleri aynı hekim tarafından standartlara uygun biçimde yapıldı. Olgular muayenede NF-1?e ait mevcut olabilecek bulgular yönünden çocuk nöroloji uzmanı ile birlikte ve bulgu ve komlikasyonlara yönelik göz, ç. kardiyoloji, ç.endokrin uzmanı ve psikolog tarafından standartlara uygun biçimde değerlendirildi. Hastalardan alınan 5cc lik serum örneklerinde FSH, LH, testosteron, estrojen, TSH, FT4, FT3, GH, serum IGF-1 ve IGFBP-3 düzeyleri ölçüldü. Bulgular : Olguların yaş ortalaması 9.57 yaş olup; 18?i kız (% 37.5), 30?u erkek (% 62.5). Hastaların 32?si (% 66.7) herediter, 16?sı (% 33.3) ise sporadik geçişliyken, herediter olanların 8?i (% 26) anneden, 23?ü (% 74) babadan geçişli idi. Hastalar klinik ve radyolojik olarak değerlendirildiğinde; heredite ve yaş ile arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0.05). MRG?deki hiperintensite ile inguinal çillenme, makrosefali ve boy kısalığı, epilepsi ve mental retardasyon, puberte ile kemik displazisi, kemik displazisi ve pleksiform nörofibrom arasında anlamlı bir ilişki saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Clinical and radiological evaluation with Neurofibromatosis Type 1 and investigation of patients with growth retardation Purpose: : In this study, the purpose was to assess the clinical and radiological signs and complications and to evaluate the relationship of hormonal levels between children with short stature and others among children who were following with NF-1 diagnosis. Material and Methods : In this study, there are 48 patients diagnosed as NF-1 according to NIH 1998 criterias who were following regularly at Çukurova university department of pediatric neurology clinic from january 2012 to january 2013. Growth follow-up (body weight, length, head circumference measurement), arterial blood gas sampling, physical examination were done by the same physician according to standarts. Cases were evaluated by a pediatric neurologist in terms of NF-1 signs and also an optalmologist, a pediatric cardiologist, a pediatric endocrinologist and a physicologist in terms of complications and signs of NF-1. 5 cc blood sample was taken from all patients and FSH,LH,testosteron,estrogen,TSH,FT4,FT3,GH, IGF-1 and IGFBP-3 levels were measured. Findings: Mean age of cases was 9.57 years. 18 of cases were female(37.5), 30 of cases were male (% 62.5). 32 of patients (% 66.7) had hereditary NF-1, 16 of patients (% 33.3) had sporadic NF-1, 8 of hereditary cases (% 26) had maternal inheritance, 23 of hereditary cases (% 74) had paternal inheritance. There was no significant relevance between the inheritence and age (p>0.05).