Böbrek nakli alicilarinda homosistein, parathormon, aktif vitamin D3 ve kemik mineral dansitometrisi arasindaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaulation of relationship between homocysteine, parathyroid hormone, active vitamin D3 and bone mineral density in renal transplant recipients
- Tez No: 334264
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BALAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Böbrek nakli kronik böbrek yetmezliğinde morbidite ve mortalite açısından en önde gelen tedavi yöntemidir. Böbrek nakli olan olgularda greft yaşam süresinin uzaması nedeniyle kronik komplikasyonlarla daha sık karşılaşılmaktadır. Osteopeni ve osteoporoz, böbrek nakli sonrası en sık görülen kemik hastalığı olup kemik mineral dansitometrisinde azalma ile karakterizedir ve nakil sonrası önemli morbidite-mortalite kaynağıdır. Nakil sonrası ilk 6 ayda önemli kemik kaybı gelişir. Kemik hastalığının ciddiyetini belirleyen en önemli faktörler; diyaliz süresi, sekonder hiperparatiroidizmin şiddeti, kullanılan immünsüpressif ilaçların dozu-süresi, böbrek fonksiyonları ve Vitamin D3 düzeyidir. Bu çalışmada böbrek nakli alıcılarında kükürtlü bir aminoasit olan homosisteinin, kemik ve mineral metabolizması ile ilişkili olan parathormon, aktif vitamin D3 ve kemik mineral dansitometri parametreleriyle ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Nefroloji kliniğinde takip edilen 86 (%73,5)? sı erkek, 31 (%26,5)? i kadın toplam 117 böbrek nakilli hasta alındı. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastalardan bilgilendirici yazılı onam alındı. Hastaların; yaş, cinsiyet, diyaliz süreleri, transplant süreleri, donör tipleri, kullandığı ilaçlar, transplant sonrası diyabet gelişimi kaydedildi. Hastalarda glukoz, BUN, kreatinin, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, parathormon, vitamin D3, albumin, homosistein, vitamin B12, folat, 24 saatlik idrarda protein ölçümleri yapıldı. Femur boynu ve vertebra kemik mineral yoğunluğunun Dual Energy X Ray Absorptiometry yöntemi ile ölçümleri yapıldı. Bulgular: Hastaların yapılan kemik mineral dansitometri sonuçlarına göre 14(%12,3)? ü normal, 41(%36,2)?i osteoporotik, 58(%51,3)? i osteopenik DEXA ölçümüne sahipti. Homosistein değeri ile hastaların kullandığı ilaçlardan rapamisin(p=0,05), statin(p=0,057), B bloker(p=0,01) arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Kullanılan ilaçlarla dexa femur ve vertebra arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Kidney transplantation is the most prominent in terms of morbidity and mortality in chronic renal failure treatment. Due to prolongation of graft survival in patients with chronic kidney transplant complications are encountered more frequently. Osteopenia and osteoporosis, which is characterized by a decrease in bone mineral densitometry, are the most common bone disease after renal transplantation and an important source of morbidity and mortality. After the transplantation, in the first 6 months, significant bone loss is developed. The most important factors that determine the severity of bone disease are, dialysis duration, severity of secondary hyperparathyroidism, the dose and duration of immunosuppressive drugs, kidney functions and the level of Vitamin D3. In this study, a sulfur amino acid, homocysteine is evaulated the relationship between the parameters of parathyroid hormone, active vitamin D3, and bone mineral density which are associated with bone and mineral metabolism in kidney transplant recipients Materials and Methods: In this study, 86 male (%73.5) and 31 woman (%26.5), totally 117 renal transplant patients were included who are followed by Çukurova University Medical Faculty Nephrology department. Informed consent was approved from the patients who agreed to participate in the study. Patients' age, sex, duration of dialysis, transplant duration, types of donors, drugs, the development of post-transplant diabetes were recorded. Also glucose, BUN, creatinine, calcium, phosphorus, sodium, potassium, parathyroid hormone, vitamin D3, albumin, homocysteine, vitamin B12, folate, and 24-hour urine protein were measured. The femoral neck and spine bone mineral density was measured by dual energy X ray absorptiometry method. Results: According to the results of bone mineral density in patients, 14 (12.3%) were normal, 41 (36.2%) were osteoporotic, 58 (51.3%) were osteopenic DEXA measurement. There is a statistically significant relationship between the value of homocysteine and drugs used by patients which are rapamycin (p = 0.05), statins (p = 0.057) and B-blockers (p = 0.01). There is no statistically significance between the drugs and femur and vertebral dexa evaulation.