Konvansiyonel ve Anti-TNF ALFA tedavi kullanan ankilozan spondilitli hastaların klinik özelliklerinin kıyaslanması
Comparison of clinical features of patients in ankylosing spondilitis receiving conventional and Anti-TNF therapy
  1. Tez No: 334266
  2. Yazar: HÜSNA TAFLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÇAPKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Ankilozan spondilit (AS) özellikle omurga ve sakroiliak eklemleri etkileyen sistemik, kronik ve inflamatuar romatizmal bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı, konvansiyonel ve biyolojik tedavi alan ankilozan spondilit hastalarının klinik ve demografik özelliklerinin kıyaslanmasıdır. Metod: Çalışma K.T.Ü. Tıp Fakültesi Romatoloji Polikliniğimiz?de takip edilen, Modifiye New York tanı kriterlerine göre kesin AS tanısı almış 100 hastanın mevcut kayıt kütükleri incelenerek yapıldı. Hastaların demografik özellikleri, kullandıkları tedaviler, rutin biyokimyasal (ESH, CRP, CBC) ve genetik testleri (HLA-B27) ve radyografi (servikal ve lomber yan grafi) verilerinden yararlanıldı. Bath ankilozan spondilit hastalık aktivite indeksi (BASDAI), Bath ankilozan spondilit metroloji indeksi (BASMI), Bath ankilozan spondilit fonksiyonel indeksi (BASFI), vizuel analog skala (VAS), modifiye Stoke ankilozan spondilit spinal skorundan (mSASSS) oluşan hastalık ölçüm testleri değerlendirmeye alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ankylosing spondylitis (AS) is a systemic, chronic and inflammatory disease that affects especially spine and sacroiliac joints. The aim of our study is to compare clinical and demographic features of AS patients receiving conventional and biologic therapy. Methods: This study was performed by examining data of 100 patients following on our rheumatology clinic at Blacksea Technical University Medical School and have diagnosis of ankylosing spondylitis according to modified New York Criteria. Patients demographic features, which therapy they receive, routine biochemical (erythrocyte sedimentation rate, C-reactive protein, hemogram) and genetic (HLA-B27) tests and radiographic data were used. Mesaurements of disease were assessed with indexes such as Bath ankilosying spondylitis disease activity index (BASDAI), Bath ankilosying spondylitis metrology index (BASMI), Bath ankilosying spondylitis functional index(BASFI), vizuel analog skala (VAS), modified Stoke ankilosying spondylitis spinal score (mSASSS).