Üst gastrointestinal kanamalı hastalarda bakteriyemi sıklığı
Bacteremia frequency in patients with upper gastrointestinal bleeding
  1. Tez No: 334267
  2. Yazar: ATACAN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş ve Amaç: Üst GİS kanamaları sık karşılaşılan mortalite ve morbidite nedenlerindendir. Mortalite oranı %6-8 arasında görülmektedir. Mortalite sıklığı yaşla ve komorbid hastalıklar ile artmaktadır. Çalışmamızda hastaneye yatan varis ve variş dışı üst GİS kanamalı hastalarda bakteriyemi sıklığını saptamak, ayrıca endoskopi sonrası oluşan geçici bakteriyemi sıklığını ve gruplara göre farkını saptamak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya, Şubat 2011 ? Ağustos 2012 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Hastanesi Acil Servisine başvuran endoskopi uygulanan akut üst GİS kanamalı hastalar alındı. Hastalar varis ve varis dışı üst GİS kanama olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gruplar, endoskopi öncesi ve endoskopi sonrası bakteriyemi sıklığı belirlenmesi, kullandıkları ilaçlar, uygulanan endoskopik tedavi, transfüzyon gereksinimi ve hospitalizasyon süresi yönünden karşılaştırıldı. Bulgular: Rastgele örnekleme ile çalışmaya alınan 54 hastanın %70.4?ü erkek, %29.6?sı kadın, yaş ortalaması 64.1±17.8 yıl idi. Hastaların % 83.3?ünde bir veya birden fazla komorbid hastalık vardı. Hastaların %44.4?üne endoskopik tedavi yapılmadı. Hastalar varis ve varis dışı olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalardan endoskopi öncesi ve sonrası olmak üzere kan kültürü numuneleri alındı. İki grup arasında transfüzyon gereksinimi ve hastanede yatış süreleri açısından istatistiksel olarak fark saptanmadı (p= 0.736, p= 0.632). Varis grubunda endoskopi öncesi 3 (%15) hastada bakteriyemi, varis dışı grupta 3 (%8.8) hastada bakteriyemi tespit edildi. Endoskopi sonrası varis grubunda 1 hastada (%1.8) bakteriyemi tespit edildi, varis dışı grupta ise bakteriyemi izlenmedi. Tartışma: Bu çalışmada akut üst GİS kanama ile başvuran varis dışı üst GİS kanamalı hastalarda %8.8, varis kanamalı grupta %15 oranında bakteriyemi saptandı. Sonuçlar literatür bilgisinde mevcut az sayıda çalışma ile uyumlu idi. Çalışmamızda az sayıda hastanın bulunması nedeniyle varis dışı kanamalı grupta endoskopi sonrası bakteriyemi saptanmamış olabilir. Bu konuda daha fazla hastanın dahil edildiği çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute upper gastrointestinal system hemorrhage is common causes of mortality and morbidity. The mortality rate is between 6-8%. Mortality increases with age and comorbid diseases. In our study, it is aimed to determine the frequency of bacteremia in hospitalized variceal and non-variceal upper gastrointestinal bleeding patients, as well as to determine the frequency of transient bacteremia following endoscopic examination and the difference between the groups. Materials and Methods: Patients who admitted to the emergency department of KTU Hospital due to upper gastrointestinal hemorrhage and performed endoscopy between February 2011 to August 2012 were included to our study. Patients were divided into 2 groups, variceal and non-variceal bleeding. Groups were compared in terms by frequency of bacteremia before and after endoscopy drugs using endoscopic therapy transfusion requirements and duration of hospitalization. Results: Randomly sampled 54 patients, %70.4 of patients were male, %29.6 of patients were female, with average age 64.1±17.8 years were included to the study. %83.3 of patients had have one or more comorbid diseases. Endoscopic treatment was not used in %44 of patients. Blood culture samples were collected from patients before and after endoscopy. Statistical difference not found between two groups for transfusion requirement and stay in hospital. There was 3 bacteremia in the variceal and 3 bacteremia detected in the non-variceal group before endoscopy. There was 1 bacteremia detected (%1.8) in variceal bleeding group and none in non variceal group after endoscopy. Conclusions: In this study, patients who admitted with upper gastrointestinal bleeding, bacteremia rate was %8.8 in non-variceal bleeding group and %15 in variceal bleeding group. Results were consistent with few studies available in the literature. Due to the small number of patients in our study, bacteremia after endoscopy couldn?t be detected in the variceal bleeding group. There is more patients included studies needed in this regard.