Ankilozan spondilitli hastalarda allerjik rinitis sıklığı
Frequency of allergic rhinitis in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 334273
  2. Yazar: ARİF TURGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLCEMAL IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı Th1 sitokin yetersizliği sonucu Th2 dominant hastalık olduğu düşünülen ankilozan spondilit hastalığında Th2 dominant hastalık olan alerjik rinit prevelansının artmış olabileceği hipotezini değerlendirmek için ankilozan spondilitli hastalarda anket ve alerji prick testi yöntemlerini kullanarak alerjik rinit sıklığını saptamaktır. . Çalışmamızda ankete göre alerjik rinit semptomu olanlar ( 8/64 ) % 12 tespit edilmiştir. Alerji prick testi sonucuna göre alerjik rinit sıklığı ( 1/64 ) % 1.5 olarak saptanmıştır. Ankilozan spondilitli hastalarda alerjik rinit frekansını normal popülasyona göre yüksek olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
To test the hypothesis that Th2 polarised allergic rhinitis may be increased in Th2 polarised ankylosing spondylitis, which is characterised by an impaired Th1 cytokine pattern, by detecting the frequency of allergic rhinitis in ankylosing spondylitis by modified allergic rhinitis symptom questionnaire and allergy prick test alergic rhinitis symptom frequency according to alergic rhinitis symptom questionnaire. ( 8/64 ) % 12 and ( 1/64 ) % 1.5 according to alergy prick test. Allergic rhinitis in patients with ankylosing spondylitis isn?t much more prevelant in compare to normal population.