Rejyonel intravenöz anestezide lidokain ve lidokain-midazolamın etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparing effects of lidocaine and lidocaine-midazolam in regional intravenous anesthesia
  1. Tez No: 334286
  2. Yazar: NURBANU YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN BİLİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Yaşar, N. Rejyonel intravenöz anestezide lidokain ve lidokain-midazolamın etkinliklerinin karşılaştırılması. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2013. Bu çalışmanın amacı üst ekstremite cerrahisi planlanan hastalarda rejyonel intravenöz anestezi uygulayarak lidokaine midazolam eklenmesi ile perioperatif anestezi ve analjezi kalitesinin üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı ameliyathanesinde ASA I-II grubundan yaşları 18-60 arasından değişen 40 hasta ile yapıldı. Hastalar rastgele 2 guruba ayrıldı. Kontrol grubuna (Grup K) opere olacak koldan %2lik lidokain 3mg/kg, midazolam grubuna (Grup M) ise %2lik lidokain 3 mg/kg ve 50 µg/kg midazolam eklenip 40 cc volümde uygulandı. Hastaların operasyon öncesi demografik özellikleri ve hemodinamik parametreleri kaydedildi. Çalışma boyunca hemodinamik parametreler ile Visual Analog Skala (VAS) ve Ramsey Sedasyon Skorları (RSS) kaydedildi. Duysal ve motor blok başlama ve dönme zamanı ve ilk analjezik ihtiyaç zamanları kaydedildi. Grupların operasyon öncesinde ve operasyon süresince hemodinamik parametrelerinde periferik oksijen saturasyonu hariç anlamlı bir fark yoktu. Duysal ve motor blok başlama zamanları Grup M?de anlamlı olarak daha kısa bulundu. Motor blok dönme zamanı Grup K?da anlamlı olarak uzun bulundu. İlk analjezik gereksinim süresi, VAS ve RSS değerleri açısından her iki grup arasında fark bulunmadı. Sonuç olarak RİVA?da lidokaine midazolam eklenmesi ile daha hızlı başlangıçlı bir anestezi ve analjezi elde edilirken ilk analjezik gereksinimi az da olsa daha uzun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Yaşar, N. Comparing effects of lidocaine and lidocaine-midazolam in regional intravenous anesthesia. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Department of Anesthesiology and Reanimation, Medical Specialization Thesis, Eskişehir, 2013. The purpose of this study is to research the quality of perioperative anesthesia and analgesia in application of regional intravenous anesthesia by adding midazolam to lidocaine on patients planned for upper extremity surgery. The study was performed at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Department of Anesthesiology and Reanimation surgery on 40 patients with class of ASA I-II who were in ages between 18-60. The patients were randomly divided in to two groups. The control group (Group K) received 3mg/kg 2% lidocaine and the midazolam group (group M) received 3mg/kg 2% lidocaine and 50ug/kg midazolam in 40 cc volume on the arm that will be operated. The preoperative demographic characteristics and hemodynamic parameters were recorded. During the study hemodynamic parameters , Visual Analog Scale (VAS) and Ramsay Sedation Scale (RSS) were recorded. Onset and recovery times of sensory and motor block and first analgesic requirement time were recorded. Excluding the peripheral oxygen saturation, there were no significant changes in hemodinamic parameters of patients in both groups before and during the operation. Sensory and motor block onset times were significantly shorter in Group M. Recovery time of motor block was significantly longer in Group K. There were no differences found between both groups according to the time of first analgesic requirment, VAS and RSS scores. First analgesic requirement time for Group M was found to be longer that the other group. In conclusion, adding midazolam to lidocaine for IVRA was faster onset anesthesia and analgesia while causing a small increase in time for first analgesic requirement.