Nilotinibin plazma ve idrarda tayini için yeni bir yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi
A new high performance liquid chromatographic method for the determination of nilotinib in spiked plasma and urine
- Tez No: 334297
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYDOĞMUŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
Nilotinib yetişkin hastalarda kronik miyeloid lösemi (KML)?nin tedavisinde kullanılan ikinci kuşak bir tirozin kinaz inhibitörüdür. Bu çalışmada, nilotinibin katılmış plazma ve idrarda tayini için hassas bir HPLC-fluorimetrik dedeksiyon yöntemi geliştirildi. Yöntem, nilotinibin 4-Chloro-7-nitro-1,2,3-benzoxadiazole (NBD-Cl) belirteci ile pH 9 da türev oluşturma reaksiyonuna dayanmaktadır. Nilotinib ile NBD-Cl arasındaki reaksiyon ve HPLC analizi için uygun koşulları incelendi ve reaksiyonun pH 9 da, 80 °C de, 10 dakika içerisinde belirteç/nilotinib mol oranı 500 olduğunda kantitatif olarak yürüdüğü belirlendi. Reaksiyonun tamamlanmasından sonra, oluşan türev kloroform ile ekstre edildi ve azot gazı altında uçuruldu. Analiz C18 kolonda, asetonitril- 10 mM fosforik asit çözelti karışımı (40:60, v/v) mobil faz sisteminde ve fluorimetrik dedektör kullanılarak gerçekleşti. Dedektör 447 nm eksitasyon ve 530 nm emisyon dalgaboyuna ayarlandı. Boş deneme aynı koşullarda analiz edildi. Düzeltilmiş pik alanları ile nilotinib konsantrasyonu arasındaki ilişkinin standart çözelti, plazma ve idrarda 100-600 ng/mL aralığında doğrusal olduğu saptandı. Plazma ve idrarda geri kazanım sırasıyla % 87,89 ve % 95,35 olarak bulundu. Geliştirilen yöntem hassas ve tekrarlanabilir olup ilacın biyolojik sıvılarda tayininde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Nilotinib is second generation oral tyrosine kinase inhibitor and used in the treatment of Chronic Myelogenous Leukemia (CML) in adult patients. In this study, a sensitive and accurate HPLC-fluorescence detector method has been developed for the determination of nilotinib in spiked plasma and urine. The method is based on the reaction between nilotinib and NBD-Cl at pH of 9. The optimum conditions for derivation and HPLC analysis were investigated and it was found that the reaction proceeds quantitatively at pH 9, 80 °C in 10 min when the mole ratio of reagent to the drug was 500. After completion of the reaction, the formed derivative was extracted with chloroform from the reaction medium and evaporated under nitrogen. The separation was performed on a C18 column with acetonitrile-10 mM phosphoric acid (40:60, v/v) as the mobile phase with fluorescence detection. The detector was setted at 447, 530 nm for excitation and emission wavelength. The blank samples have been analyzed in the same condition and its peak area subtracted from the peak area of drug samples. The relation between corrected peak area and concentration were linear at 100-600 ng/mL for standard solution, plasma and urine. The mean percentage recovery in plasma and urine were 87.89% and 95.35%, respectively. The developed method is sensitive and reproducible and can be used safely routine analysis of nilotinib in plasma and urine.