Köpek eritrositlerinin uzun süreli saklanmasında dondurma işleminin etkileri
The effects of freezing on long term storage of canine erythrocytes
- Tez No: 334306
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDES ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Aktaran Bala, D. (2013). Köpek Eritrositlerinin Uzun Süreli Saklanmasında Dondurma İşleminin Etkileri. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoloji ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Beşeri hekimlikte, eritrositlerin uzun süreli depolama çalışmaları geniş bir zaman dilimine yayılmıştır. Ancak veteriner transfüzyon tıbbında bu konuya ilişkin detaylı araştırma yapılmamış olup, köpeklerde farklı saklama koşullarının eritrositlerin canlılıkları üzerine etkilerini araştıran çalışma sayısı oldukça sınırlı düzeyde kalmıştır. Sunulan çalışmada dondurulan köpek eritrositlerinin süreye bağlı değişimleri incelenmiştir. Çalışmada 12 adet köpekten alınan 450±45 ml kan örneklerinden konsantre eritrosit (kRBC) elde edildi. Örnekler ön yıkama işlemine tabi tutulduktan sonra 3 alt gruba ayrıldı. Dondurulacak örnekler gliserolize edilerek -80 °C de 4 ve 6 ay süreyle depolandı. Bu sürenin sonunda kRBC örnekleri çözündürüldü ve farklı tuz solüsyonları ile yıkandı. 0. gün örnekleri ile degliserolize edilen 4. ve 6. ay örneklerinde ATP, 2,3 DPG, Na+, RDW, MCV, Süp. Hb değerleri açısından dondurma işleminin etkili olduğu bulundu. Bu parametrelerin ortalama değerlerinin 0. güne göre 4. ve 6. aylarda istatistiksel önemde azaldığı, 4. ve 6. ay arasında ise önemli bir değişikliğin olmadığı gözlendi. Ortalama K+ değerlerinin sürey bağlı düştüğü ve bunun istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi. Hct değer de sadece 6. ayda bir artış görüldü. Rezidüel gliserol değerlerinin ise normal değerlerin biraz üzerinde olduğu belirlendi. Tüm örneklerde sterilite testleri sonucu hiçbir bakteriyel üreme saptanmadı. Sonuç olarak gliserolizasyon öncesi eritrositlere uygulanan ön yıkama basamağının kaldırılması ve degliserolizasyonda son yıkama işleminin tekrarlanması koşulu ile uygulanan bu dondurma yönteminin köpek eritrositlerinin muhafazasında kalite parametrelerinin kabul edilebilir olması sebebiyle kullanılabileceği ve dondurduktan sonra muhafaza süresinin eritrosit kalitesinde etkili olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aktaran Bala, D. (2013). The effects of freezing on long term storage of canine erythrocytes. İstanbul University, Institute of Health Science, Physiology Department. Doctorate Thesis. Istanbul. Studies in medicine on the long term preservation and storage of erythrocytes cover a large amount of time. However, there is not any detailed study in the veterinary transfusion medicine and also the studies on the effects of different storage conditions on viability of dog erythrocytes are limited. The changes in frozen canine erytrocytes were examined time dependently. 450±45 ml blood samples were collected from 12 dog and concentrated erythrocytes were obtained from these samples. After pre-washing of these samples, they were separated into 3 groups. Samples were gliserolized and stored at -80 °C for 4 and 6 months. Afterwards, samples were thawed and washed with different saline solutions. The effects of freezing was significant on 0th day, thawed and degliserolized samples considering ATP, DPG, Na+, RDW, MCV, Sup.Hb levels. Means of these parameters were significantly decreased on 4th and 6th months compared to that of 0th day; however there were not significant changes between the means of 4th and 6th months. Mean K+ levels were significantly decreased compared to 0th day and between the months. Hct level was significantly increased on 6th month. Residual glycerol levels were a little higher than the normal values. Sterilization tests showed no bacterial contamination in samples. As a result, pre-washing step could be remowed before glycerolisation and last-wash process could be repeated. Cryopreservation of canine red blood cell with this method could be used as the quality control parameters are convenient. And the storage time after freezing do not have any effect on quality of erythrocytes.