Çukurova Bölgesinde yaşayan pediatrik hemofili ve von willebrand hastalarında ağız sağlığının yaşam kalitesi üzerindeki etkileri
Oral health related quality of life among children with hemophilia and von willebrand disease, in Çukurova Region
  1. Tez No: 334311
  2. Yazar: İFFET YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada 8-14 yaş grubundaki hemofili hastalarının ağız sağlığında yaşam kalitesini sağlıklı çocuklarla karşılaştırarak araştırılması hedeflendi. Ağız sağlığında yaşam kalitesini ölçebilmek için orjinali dili İngilizce olan POQL anketinin Türkçe kültürlerarası çevirisi ve psikometrik adaptasyonu yapıldı. 8-14 yaş aralığındaki 149 çocuktan toplanan veriler kullanılarak POQL Türkçe versiyonun geçerliliği ve güvenilirliği yapıldı. Çalışmanın ikinci bölümünde ise aynı yaş grubundaki 44 hemofili hastasının tamamladığı anketlerle sağlıklı çocukların verileri karşılaştırıldı. Her iki gruptaki çocuklar ve anne babalar içeriğinde sosyo-demografik bilgiler, genel ve ağız sağlığı soruları, ağız ve diş sağlığı ile ilişkili alışkanlıklar, diş hekimi ziyaret durumu ve POQL anketinin olduğu bir formu doldurdular. Anketlere ilaveten bütün çocuklara diş hekimleri tarafından ağız ve dişleri kapsayan bir muayene yapıldı. Eğitim seviyesi, genel sağlık, diş hekimine ziyaret ve diş fırçalama sıklığı hemofili grubuyla karşılaştırıldığında sağlıklı grupta daha iyiydi. İstatistiksel farklılık total DMFT, süt dişi dmft, total çürüklü diş, total dolgulu diş ve çürüklü süt dişi sayısında ortaya çıktı. Hemofili grubu bu parametrelerde daha kötü sonuçlarla karşımıza çıkmış olsa da; kötü ağız sağlığının kötü yaşam kalitesi göstergesi olacağı yönündeki hipotezin tersine POQL skorları açısından sağlıklı grupla benzer sonuçlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate oral health related quality of life in haemophiliac patients between the ages of 8 and 14 and compared with general population. In order to evaluate oral health related quality of life; linguistic and psycometric adaptation of a pediatric oral health related quality of life instrument were done which was origanally in English. Data were collected from 149 children (8-14) in order to validate the Turkish version of POQL and at the second part of the study the instruments were completed by the hemophiliac children (n=44) between the age of 8-14. Children and parents from both of the groups completed a survey form including different questions about socio-demographic features, self-rating general and oral health status, dental habits, pattern of dental attendance; and oral health related quality of life survey; POQL. In addition to self completed surveys dental examination was done by dental team. In the field of education level, economical situation, general health, dental attendance and tooth brushing frequencies the control group is in better conditions compared with the haemophilia group. Significant difference was shown between the groups by total DMFT, primary dmft, total decayed teeth, total filled teeth and primary decayed teeth number. However revealing worse dental situations hemophilia group showed similar oral health related quality of life scores according to POQL findings.