Akademisyenlerin duygusal zekâ düzeyleri ile mesleki tükenmişlik arasındaki ilişkinin incelenmesi
The study over the correlation in between the emotional mental levels and vocational burnout levels of the academicians
  1. Tez No: 334353
  2. Yazar: SEMA İÇEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırma, akademisyenlerin duygusal zekâ düzeyleri ile mesleki tükenmişlik arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte yapılmıştır. Materyal ve Metod: Araştırmanın evrenini, Adıyaman Üniversitesinde görev yapan 261 akademisyen oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, Ocak-Haziran 2013 tarihleri arasında, izinli ve raporlu olmayan, gönüllülük esasına göre araştırmaya katılmayı kabul eden 185 akademisyen oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to the correlation in between the emotional mental levels and vocational burnout levels of academicians and to make this in a descriptive and connectifying manner. Material and Method: Total field of the survey consists of the 261 academicians that are working at either faculties or Vocational High Schools on the University Campus. The sampling of the survey consisted of the 185 academicians that were neither off work nor on sick leave during the January-June 2013 period, but voluntarily agreed to take part in the survey. In collecting the data for the survey,