Ameliyat sonrası dönemde hastaların ameliyathane hemşireliği ve ameliyathane ortamına yönelik düşüncelerinin incelenmesi
Investigating opinions of patients about operating room nursing and environment of operating room during postoperative period
- Tez No: 334356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİYE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç. Ameliyat sonrası dönemde hastaların ameliyathane hemşireleri ve ameliyathane ortamına yönelik düşüncelerini belirlemekti. Materyal ve Metot. Tanımlayıcı türde olan araştırma Haziran 2011- Ocak 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi ve Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesinde yürütüldü. Araştırmanın evrenini, Haziran 2011- Haziran 2012 tarihleri arasında bölgesel anesteziyle herni, femur fraktürü ve prostat ameliyatı geçiren 208 hasta oluşturdu. Araştırmada olasılıksız rastlantısal örneklem yöntemi kullanıldı. Araştırmaya sözel iletişim kurulabilen 18 yaş ve üzeri 150 hasta alındı. Verilerin toplanmasında hastaların tanıtıcı özelliklerinin yer aldığı soru formu, literatür doğrultusunda oluşturulan ``Ameliyat sonrası dönemde hastaların ameliyathane hemşireliğine yönelik düşünceleri formu ve ``Ameliyat sonrası dönemde hastaların ameliyathane ortamına yönelik düşünceleri formu?? kullanıldı. Veriler, kategorik ölçümlerde sayı ve yüzde olarak, sayısal ölçümlerde ortalama ve standart sapma ile değerlendirildi. Formların iç tutarlılığını değerlendirmede Cronbach?s ?, sayısal ölçümlerin karşılaştırılmasında t, F ve Kruskall Wallis testleri kullanıldı. Bulgular. Hastaların ameliyathane hemşirelerine yönelik düşüncelerinin dağılımı incelendiğinde; hemşirelerin hastaya kendilerini ve ortamı tanıtma, bilgi verme, mahremiyeti koruma, hastayı soru sormaya cesaretlendirme ve sakinleştirme oranlarının %2.7-%15.3 arasında olduğu saptandı. Hastaların ameliyathane ortamına yönelik düşüncelerinin dağılımı incelendiğinde; hastaların kendilerini ortamda güvende hissetme, üşümeme, iletişimin iyi olması, ameliyat için beklememe, mahremiyete özen gösterilmesi, ihtiyaçların karşılanması oranlarının %35.3-%90 arasında olduğu V belirlendi. Tanıtıcı özelliklerle düşünce puan ortalamaları karşılaştırıldığında gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç. Bu bulgular doğrultusunda ameliyat sırası dönemde hemşirenin rol ve sorumluluklarının daha çok, vakaya yardım etme yönüne kaydığı; ameliyathane ortamının hastalar tarafından güvenli ve ekip iletişiminin iyi olduğu ortamlar olarak değerlendirildiği söylenebilir. Bu sonuç doğrultusunda ameliyathane hemşirelerinin görev ve sorumluluklarına yönelik eğitim programları düzenlenmesi ve konuyla ilgili araştırmaların sürdürülmesi önerilebilir. Anahtar Kelimeler. Ameliyathane hemşireliği, Ameliyathane ortamı, Ameliyat sonrası dönem.
Özet (Çeviri)
Aim. The purpose of this study was to determine patients' opinions on operatingroom nurses and environment during postoperative period.Material and Method. This descriptive study was conducted using nonprobabilityrandom sampling method in Atatürk University Aziziye Research Hospitalbetween June 2011 and January 2013. The population was 208 patients, having hernia,femur fracture, and prostate surgery with regional anesthesia between June 2011 andJune 2012. 150, 18-year old and older patients, capable to make verbal communication,were included. In additon to questionnaire on patients' descriptive features, `form forpatients' opinions on operating room nursing during postoperative period? and `form forpatients' opinions on operating room environment during postoperative period? formedas per literature were used to collect data. Data were evaluated as number andpercentage in categorical measurements and as mean and standard deviation innumerical measurements. Cronbach?s ? to evaluate internal consistency, and t, F andKruskal Wallis tests to compare numerical measurements were used.Results. Nurses' rate was 2.7%- 15.3%, for introducing themselves and environment topatients, informing, protecting privacy, encouraging them to ask and sedating them.Patients' rate was 35.3%-90%, for feeling safe in the environment, getting warm, havinggood communication, not waiting for surgery, being cared about privacy, and meetingtheir needs. Difference between descriptive characteristics and opinion mean scoreswas not statistically significant.Conclusion. It is asserted that the nurse has roles and responsibilities mainly forassisting the case during intraoperative period; operating room environment is evaluatedby patients as being safe and having a good team communication.In accordance with this conclusion, it is recommended to organize trainingprograms for operating room nurses' duties and responsibilities and continue relevantstudies.Key Words. Operating room nursing, operating room environment,Postoperative period.