İstatiksel uygulamalarda varyans analizi yöntemi
- Tez No: 33445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN TEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
V ÖZET Varyans analizi uygulamalı istatistiğin önemli konularından biridir. Kullanım alanı olarak ölçümsel değerlendirmeye dayanan ve deneysel çalışmaların sonuçlarını yorumlamada büyük kolaylıklar sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem, parametrik test varsayım koşullarının sağlanması durumunda, ölçümsel özellikteki sürekli değişkenlerin yorumlanmasına kolaylıklar sağlamaktadır. İkiden fazla bağımsız gruplararası ortalama farkları öneminin test edilmesi, özellik ve uygulanabilirlik yönünden etkilerin incelenmesi için sonuçların yorumlanmasındaki yararları vardır. İstatistiksel uygulamalarda varyans analizi yöntemi için gerekli, olan koşul ve kurallar birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The analysis of variance is one of the important topics of the applied statistics. It is based on the experimental evaluation and is method providing great facilities in interpreting the results of the experimental studies. When the assumptions of parametric test conditions are provided this method makes the interpretation of the continous variables simpler. This method has a lot of advantages in testing of the avarage difference importance in studying the effects of applicability and in interpreting of the data. In this study the necessary conditions and rules for the applicability of the analysis of variance in the statistical applications are examined.