Nasturtium officinale ( Su teresi ) ile Cu++, Ni++,Cr++ ve mn++ nın biyosorplanması, solunum tuberosum ( patates ) yumrularından topraksız ortamlarda elektrik alanı ile yeniden yumru oluşturulması ve cuscuta monogyna vah
  1. Tez No: 33444
  2. Yazar: YEŞİM OPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
IV ÖZET Nasturtium officinale (Su teresi) ile Cu++, Ni++, Cr+++ ve Mn++ 'nın Biyosorplanması, Solanum tuberosum (Patates) Yumrularından Topraksız Ortamlarda Elektrik Alanı ile Yeniden Yumru Oluşturulması ve Cuscuta monogyna Vahl.'m Persica vulgaris (Şeftali) Meyvelerinin Verimlerine ve Randımanlarına Olan Etkilerinin Araştırmaları Çalışmaları. Bu tez çalışmasında, 588, 1177 ve 2353 V/m 'lık elektrik alanına tabi tutulan patates yumrularında, 8 ay sonra stolon oluşumu ve yeniden yumru oluşumu 1 1 ay sonra gerçekleştirildi. Doğal şartlarda yetiştirilen Persica vulgaris (Şeftali)'e musallat olan Cuscuta monogyna Vahi. parazitinin şeftali meyvelerinin morfolojik yapasını değiştirdiği ve randımanını azalttığı, 3-4 yıl gibi kısa bir sürede bitkinin tamamının ölümüne neden olduğu gözlenir. Laboratuvar şartalırnda 0,1: 0,3: 0,5: 1; 2; 3; 4 ve 5 ppm konsantrasyonlarda hazırlanan CU++, Nİ++, Ct+++ ve Mn-1^ iyonları içeren ortamlarda yetiştirilen Nasturtium officinale bitkisinin biyosorpsiyon kapasiteleri araştırıldı. Netice olarak, Cu“1-1”, M++ ve Cr+++ 'un düşük konsantrasyonlarda su teresi tarafından gayet olumlu bir şekilde biyosorpladığı fakat konsantrasyonlar yükseldikçe biyosorplanan ağır metal miktarında düşüş olduğu gözlendi. Aym konsantrasyonlardaki Mn"^ miktarlarının biyosorplanmasmda kullanılan Nasturtium officinale bitkisinin hiç bir anormallik göstermeksizin caniliğini muhafaza ettiği, daha da yüksek konsantrasyonlar için kullanılabileceği hususu ağırlık kazandı. Herşeye rağmen her 3 metalin de belirli düzeylerde biyosorplanmasmda ve çevre kirliliğinin giderilmesinde Nasturtium officinale bitkisinden yararlanılacağı kanısı ağırlık kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The guals of this study use to investigate the biosorption of Cu4-4“, Ni++, Cr+++ and Mn4”4“ by Nasturtium officinale (watercress), to reproduce some lumps from Solanum tuberosum (Potato) by an electric field in the mediums without soil and to investigate the effect of Cuscuta monogyna Vahl. on the yield of Persica vulgaris (Peach) fruits. In this study in the potato lumps exposed to the electric current of 588, 1177, and 2353 V/m. It vas realized that the stolon formed after 8 months and the lumps reformed ofter 1 1 months. It was abserved that Cuscuta monogyna parasite attacking to Persica vulgaris (Peach) which are grown under natural conditions, changed the morphological structure of the peaches and reduced the yield of them, and gave rise to dyring of the plant in a short time sich as 3-4 years. The biosorption capacities of the plant Nasturtium officinale, which was grown in the mediums containing Cu4”4“, Nİ++, CrH”+ and Mr1“4”ions prepared in the concentrations of 0,1; 0,3; 0,5; 1; 2; 3; 4 and 5 ppm under laboratory conditions were investigated consequently, it was observed that Cu4“4”, Ni++ and Cr4-^ of low concentrations were biosorped as the concentrations in creased. It was concluded that the plant Nasturtium officinale which was used in the biosorption of Mn++ of the same concentrations mauntained its liveliness without showing any abnormality and that it might bi used for the higher concentrations. Despite everything the plant Nasturtium officinale would be useful in the biosorption of the mentioned 3 metals and in the reduction of the pollution of the environment.