İşlenmemiş sütlerden izole edilen stafilokok suşlarının biyofilm oluşturma özelliklerinin doğal antimikrobiyallerle engellenmesi ve oluşan biyofilmin ortadan kaldırılması
Inhibition and removal of biofilm formation of staphylococcus strains isolated from raw milk samples by natural antimicrobials
- Tez No: 334463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM YEŞİLÇİMEN AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, 50 çiğ süt örneğinden 20 tipik Stafilokok suşu izole edilerek tanımlandı. Tanımlanan bütün suşların vankomisine duyarlı olduğu, 6 suşun ise oksasiline duyarlı olduğu görüldü. Biyofilm oluşumu hem Kongo kırmızılı agar yöntemi ile hemde Mikrotitrasyon plağı yöntemi ile belirlendi. Bütün suşların iki metodla da biyofilm oluşturdukları tespit edildi. Biyofilm oluşumun önlemesi ve oluşan biyofilmin ortadan kaldırılması için, 20 dakika süre ile sitrik asit (%2 ve 10) ve malik asit (%2 ve 10) uygulamaları, % 0.3 perasetik asit ve 200 ppm klor uygulamaları ile hem mikrotitrasyon plağında hemde paslanmaz çelik plakalarda karşılaştırılarak incelendi.Biyofilm oluşumunun azaltılması (%) ve oluşan biyofilmin ortadan kaldırılması (%) oranlarının, 20 dakika süre ile sitrik asit (%2 ve %10) ve malik asit (%2 ve %10) uygulamaları ile klor (200ppm) ve perasetik asit (%0.3) uygulamaları ile elde edilenden yaklaşık 1.5 kat daha fazla olduğu tespit edildi. Bununla beraber, paslanmaz çelik plakalarda 20 dakika süre aynı organik asit uygulamaları ile hem biyofilm oluşumunun azaltılması (%) hem de oluşan biyofilmin ortadan kaldırılması (%) oranlarının, klor (200ppm) ve perasetik asit (%0.3) uygulamaları ile elde edilen oranlardan çok daha fazla olduğu (2-2.5 kat) belirlendi. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, süt sanayisine %2 veya % 10 konsantarsyonda 20 dakika süre ile sitrik ve malik asit uygulamasının biyofilm oluşumunun önlenmesinde ve ortadan kaldırılmasında pratik önemi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 20 typical Staphylococcus strains were isolated and identified from 50 raw milk samples. All of the isolated strains were found to be sensitive to vancomycin and 6 strains were resistant to oxacillin. Biofilm formation of Staphylococcus strains was determined by both with Congo Red Agar and Microtitration plate method. All of the strains were confirmed as biofilm positive by two methods. The prevention and removal of biofilm formation of isolated Staphylococcus strains by citric acid (2% and 10%) and malic acid (2% and 10%) were investigated comperatively peracetic acid (0.3%) and chlorine (200 ppm) for 20 min both in 96 well microtitration plate and stainless steel coupons.Inhibition and removal of biofilm formation rate (%) by citric acid and malic acid at concentration of %2 (w/v) and % 10 (w/v) for 20 min were about 1.5 times higher than those obtained by 200 ppm chlorine and 0.3% peroxide treatments in microtitration plates. However, in stainless steel coupons, inhibition and removal of biofilm formation rate (%) by the same organic acid treatments at the same concentrations for 20 min were about 2-2.5 times higher than those obtained by 200 ppm chlorine and 0.3% peroxide treatments. The results from this work provides a proof of concept that ?natural antimicrobials? may be of subtantial practical importance for the prevention and removal of biofilm formation in dairy industry.