Ankara sokak sütü ve peynir örneklerinden maya izolasyonu, sütlerden Aflatoksin M1 tayini
Isolation of yeast from raw milk and cheese samples determination of Aflatoxin M1 raw milk
  1. Tez No: 196650
  2. Yazar: ÖZLEM TOPCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hijyenik olmayan şartlarda işlenmiş süt ve süt ürünleri insan sağlığınıriske eden faktörleri bünyesinde barındırabilir. Bu nedenle süt ve peynirmikroflarosında kontaminant mayalar bulundurabilir ve bu mayalar sütve peynirlerde kalite bozukluklarına neden olabilir. Ayrıca süt vepeynirler Aflatoksin M1içerebiir. Araştırmada Ankara ve çevreilçelerinden toplanan 50 sokak sütü ve 50 peynir örneği olmak üzeretoplam 100 örnekte maya izole edilmiş ve adlandırılması yapılmıştır.API20 CAUX ile adlandırılmıştır. zole edilen cinsler, Candida,Geotrichm, Trichosporon, Cryptococcus, Saccharomyces'dir. Süt,hayvansal dokulardan insanlara geçen Aflatoksin içerme bakımından enriskli ürünlerden biridir. Araştırmada 50 sokak sütüne ek olaraktoplanan 36 süt örneği ile birlikte 86 sütte Aflatoksin M1 çalışılmıştır.Afltoksin M1 miktarı ELISA yöntemi ile tayin edilmiştir. 86 örneğinELISA sonuçları en az 10ppt ve en çok 80ppt arasında çıkmıştır. Bu sütörneklerinin 50'sinde Aflatoksin M1 miktarı 50 ppt üzerinde çıkmıştır.Sonuç olarak, Ankara'da sokak sütlerinde Aflatoksin M1 miktarı değişenoranlarda bulunmaktadır. Bu sebepten Aflatoksin M1 oluşumunusağlayan koşulların gözden geçirilmesi gerekmektedir. Ayrıca sokaksütü ve peynir mikrofloraları içinde Candida famata (% 15,38), Candidakefyr (% 15,38), Candida albicans (% 15,09), Candida parapsilosis (%iv9,89), Candida tropicalis (% 6,59), Candida glabrata (% 2,19), Candidakrusei (% 32,96), Candida guilliermondii (%7,69), Geotrichum capitatum(% 3,29), Geotrichum penicillatum (% 3,29), Trichosporon asahii (%4,39), Cryptococcus terreus (% 6,59), Cryptococcus terreus (% 1,09),(% 8,79) türleri tespit edilmiştir.Saccharomyces cerevisiaeSonuçolarak süt ve peynirlerdeki halk sağlığını tehdit eden riskfaktörlerinin en aza indirilmesi gerekmektedir.Bilim Kodu : 203 1.098Anahtar Kelimeler : Süt, peynir, maya,aflatoksin M1tSayfa adedi : 83Tez yöneticisi : Prof. Dr. Güven URAZ
Özet (Çeviri)
Milk and dairy products that have been projected to radiation values,which are not in compliance with the norms or are processed at non-hygienic conditions may suffer loses in their nutrition elements, qualitydefects or elements that are harmful for the human health. Aim of thisstudy is to determine the yeast flora of these important nutrition?s, togather information about the spoiling they may cause and in order todetermine the aflatoxin amount. During the study a yeast count anddesignation for 100 samples, consisting of 50 samples of milk sold outon the streets in Ankara and 50 samples of cheese purchased from theAnkara markets has been realized. The yeast, which were isolated havebeen designated by API 20 CAUX. A total of 91 yeast isolation has beenisolated. The types we isolated were, Candida famata (% 15,38),Candida kefyr (% 15,38), Candida albicans (% 15,09), Candidaparapsilosis (% 9,89), Candida tropicalis (% 6,59), Candida glabrata (%2,19), Candida krusei (% 32,96), Candida guilliermondii (% 7,69),Geotrichum capitatum (% 3,29), Geotrichum penicillatum (% 3,29),(% 4,39), (% 6,59),Trichosporon asahii Cryptococcus terreusCryptococcus terreus (% 1,09), Saccharomyces cerevisiae (% 8,79). Milkis one of the most risky products for containing aflatoxins thatcontaminate people from animal tissue. The aflatoxin M1 values for 86ivsamples of milk sold out in the streets of Ankara and its neighbordistricts have been determined with the ELISA method. The values of 50milk samples were over 50 ppt. As the result of this study it has beendetermined that aflatoxin M1 is present in the milks sold out in thestreets of Turkey contain in amounts values. That?s why the reasonsthat produce aflatoxin M1 has to be revised. Also the milk sold out inthe streets and cheese contain many types of yeast within theirmicroflora. The yeast may cause negative effects on milk and cheese.Due to all these reasons these risk factors in the milk and cheese,which threaten public health should be minimized.Science Code : 203 1.098Key Words : milk, cheese, yeast, aflatoxin M1Page number : 83Adviser : Prof. Dr. Güven URAZ