GPRS ile internet üzerinden insansız gözlem aracı kontrolü ve denetimi
GPRS and internet-based autonomous unmanned observation vehicle control
- Tez No: 334482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÇAYIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada GPRS alt yapısı kullanılarak internet üzerinden bir gözlem aracının otonom kontrol ve denetimi yapılmıştır. GPS modülünden aracın dünya üzerindeki x ve y konumu alınıp daha sonra bu konum bilgisi Mikrodenetleyici kullanılarak GPRS modülüne aktarılmıştır. GPRS modülü, alınan bilgileri internet vasıtasıyla sürekli bağlantı halinde olduğu sunucuya iletmektedir. İnternete bağlı kullanıcı sunucuya aktarılmış olan konum bilgisini alarak aracın mevcut konumu hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Kontrol programı aracılığıyla sunucuya bağlanan kullanıcı sunucuya yeni bir hedef ya da görev gönderdiğinde, robot sunucudan bu yeni görevi ile ilgili konum bilgisini almakta ve hedefe doğru hareket etmektedirGeliştirilen uygulamanın pratik hayata katkısını sağlamak için, bir yerleşke içerisinde güvenlik aracı olarak kullanılması düşünülmüştür. Bu maksatla kontrol programına Google Earth eklentisi yüklenmiştir. Bu sayede kullanıcı robotun görsel olarak hangi konumda nerede olduğunu tam olarak tespit edebilmektedir. İstenildiğinde robot üzerine kablosuz bir kamera takılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study an autonomous observation vehicle was controlled over internet through the use of GPS and GPRS sub-structure. X and Y position of the vehicle was took from GPS module by using microcontroller. GPRS module transmit the information over internet to server which always connected. The user who connected to the internet takes vehicle status from server. When the user installs a new task or a new target to server, the robot receives the position information releated to this new task from server and set the direction for it.To contribute to practical life of the developed aplication a securityvehicle in the campus was used. For this purpose Google Earth plug-in was installed to server.. So the user was determinated the position of the robot visually. For to transmitinformation to security personel about the area which was cambed, wireless camera was mounted on robot, so was provided transfer of visual data.