Takipçi robotların kabiliyetlerinin iyileştirilmesi
The improvement of the tracking robot's abilities
  1. Tez No: 334483
  2. Yazar: S. M. FATİH APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU, YRD. DOÇ. DR. LAMİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, takipçi robotların kabiliyetlerinin iyileştirilmesi için öncü robot ve takipçi robot olmak üzere iki adet robot üzerinde çalışılmıştır. Robotların birbirini izlemeyi sürdürmesi ve aralarındaki takip mesafesinin ölçülmesi, uygulanacak geliştirmeler için çok önemlidir. Amaçlanan hedef doğrultusunda takipçi robotun öncü robotu takip etmesi sağlanmıştır. Robotlarla farklı zeminlerde ve ortamlarda performans yönünden testler yapılmış ve bu testlerin sonuçları ölçülerek gerekli iyileştirmeler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, two types of robot were examined as being pioneer robot and follower robot for improving of the capabilities of tracking robots. Robots continue to tracking each other and measurement of the follow-up distance between them is very important for improvements to be applied. It was achieved that the follower robot follows the pioneer robot in line with intended goals. The tests were applied to the robots in various grounds and environments in point of performance and necessary improvements were implemented by measuring the results of these tests.