Türkiye'de kimyevi gübrelerde uygulanan tarım politikalarının değerlendirilmesi
Evaluation of chemi?cal fertilization on agricultural policies implemented in Turkey
  1. Tez No: 334491
  2. Yazar: MUSA GORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Her ülkede kendi iç dinamiklerini kullanmayı amaç edinen ve kendine özgü tarımsal üretimin yapısına paralel bir şekilde işleyen bir tarımsal destekleme politikası uygulanmaktadır. Bu politikanın temel amacı üreticilere düzenli bir gelir sağlanması, tarımsal üretimde kendine yeterli olmak, istihdam yaratmak, ihracat yapmak ve verimlilik ilkesi doğrultusunda tarımsal üretimi yönlendirmektir. Uygulanan bu politikaya ulusal tarım politikası denilmektedir. Bu politika içerisinde tarımsal üretimde kullanılan bazı girdilerin üreticilere düşük fiyatlarla satışı da gerekebilmektedir. Kimyevi gübreler bu girdilerin başında yer almaktadır. Kimyevi gübreler, toprak verimliliğini artırarak birim alandan elde edilen verimin ve dolayısıyla gelirin artmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada Türkiye?de gübre kullanımının başlangıcından günümüze uygulanan tarım politikaları değerlendirilmiştir. Uygulanan politikaların tarımsal üretim ve verimliliği sürekli kılabilmesi için çözüm önerilerinin tartışılması amaçlanmıştır. Diğer ülkelerde uygulanan girdi destekleme politikaları da çalışmada ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In each country, which aims to use its own internal dynamics and functioning in parallel with its own unique structure of agricultural production, agricultural support policies are implemented. The main aim of this policy is the provision of a steady income to producers, to be self-sufficient in agricultural production, create employment and export to guide agricultural production and productivity in line with the principle. This applied policy named as National Agricultural policy. This policy is used in agricultural production in the sale of some of these inputs that may need to lower prices to producers. Chemical fertilizers are located at the beginning of these inputs. Chemical fertilizers, soil fertility by increasing the yield per unit area, and thus obtained leads to an increase in income. Agricultural policies since the beginning for the use of fertilizers in Turkey evaluated in this study. Agricultural production and efficiency of policies to be applied consistently to discuss solutions. Supporting policies include the study was implemented in other countries are examined in detail.