Bir meme kanseri biyomarkeri olan her3 analizi için biyosensör sisteminin geliştirilmesi
Development of a biosensor system to analysis of a breast cancer biomarker her3
  1. Tez No: 334492
  2. Yazar: MEHMET ÇETİN CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL SEZGİNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, meme kanserinin erken teşhisine yönelik bir biyosensör sistemi tasarlanmıştır. Bunun için indinyum kalay oksit (ITO) elektrot yüzeyinde 3-aminopropiltrietoksisilan (3-APTES) ile kendinden oluşan monotabaka (KOT) oluşturulmuştur. Bu yöntem ile anti-HER3? ün yüzeye kovalent olarak bağlanması sağlanmıştır. Her bir immobilizasyon adımı ve tasarlanan biyosensörle elden edilen HER3 ölçümleri döngüsel voltametri (CV) ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Biyosensörün başarılı sonuçlar vermesi için tüm adımlar optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new biosensor system is designed for the early diagnosis of breast cancer. For this, on the surface of indiumtinoxide (ITO) electrode was formed by self assembled monolayers (SAM) with (3-aminopropyl)triethoxysilane (3-APTES). With this method, the anti-HER3 was provided to bind covalently on the surface. Immobilization steps and determination of HER3 by designed biosensor were analyzed by cyclic voltammetry (CV) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS). All steps of the biosensor has been optimized to succeed results.