İntegro diferansiyel ve pantograph denklemlerin hermite polinom çözümleri
Hermite polynomial solutions of integro-differential and pantograph equations
- Tez No: 334517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH YALÇINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde konu için gerekli temel kavramlar verilmiştir.Üçüncü ve dördüncü bölümde İntegro-diferansiyel denklemler ve Pantograph denklemleri Hermite polinomları yardımı ile çözmek için ''Hermite Collocation'' adlı yöntem geliştirilmiş ve sunulmuştur.Beşinci bölümde sunulan bu geliştirilen yöntem yardımıyla bahsedilen tip denklemler için örnekler çözülmüş, bu örneklerin hata analizleri yapılmış ve grafikleri çizilmiştir.Son bölümde sonuç ve tartışma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters.In the first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter the basic concepts are given which are necessary for the subject.In the third and fourth chapter called ''Hermite Collocation'' for the Hermite polynomial solutions of İntegro-differential and Pantograph equations was developed and presented.The final chapter , result and discussion were presented.