Peroksitlerin alçak yoğunluklu polietilen (AYPE) üzerine etkisi, mekanik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
The effect of peroxides on low density polyethylene (LDPE), inspection of mechanical and physical properties
  1. Tez No: 334518
  2. Yazar: ÖMER ÇENGEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada farklı organik peroksitlerin farklı alçak yoğunluk polietilen türlerine etkisine bakıldı. Bu amaçla Petkim'de üretilen alçak yoğunluk polietilen (AYPE) F2-21T, F5-21T ve I22-19T türleri ile dialkil peroksit (DAP), dibenzoil peroksit (DBP) ve dilauroil peroksitin (DLP) farklı oranlardaki karışımları hazırlandı. Hazırlanan karışımların Erime Akış Hızları, mekanik testleri, termal analizleri (DSC ve TG) ve SEM görüntüleri incelendi. Malzemelerin erime akış hızları incelendiğinde değerlerin artan peroksit miktarı ile değişiklik gösterdiği görülmüştür. Farklı molekül ağırlığı dağılımına sahip AYPE türlerine çok az ilave edilen organik peroksitler etkisi ile yapılarında çapraz bağlanma meydana gelmiş, buna bağlı olarak erime akış hızları düşüş göstermiştir. Numunelerin mekanik testleri incelendiğinde F2-21T ve I22-19T numunelerinde genel olarak mukavemetin arttığı, F5-21T numunelerinde ise mukavemetin azaldığı görülmüştür. Numuneler üzerinde en fazla etkiyi DAP göstermiştir. Numunelerin içerisine organik peroksit ilavesinin erime, kristallenme entalpilerini ve kristallenme oranlarını değiştirdiği tespit edilmiştir. Yapılan termogravimetrik analiz sonucuna göre ise peroksit ilavesiyle polimerlerin termal kararlılıklarının olumlu yönde değiştiği gözlenmiştir. Numunelere ait SEM görüntüleri incelendiğinde polimer matrisi içerisinde en iyi dağılıma dialkil peroksitin sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Matris içerisindeki dağılımın düzgünlüğü açısından DAP'ten sonra dibenzoil peroksit, DBP'ten sonra da dilauroil peroksit gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different organic peroxides on different types of low density polyethylene was investigated. For this purpose, Petkim's low density polyethylene (LDPE) products F2-21T, F5-21T and I22-19T was mixed in different proportions with dialkyl peroxide (DAP), dibenzoyl peroxide (DBP) and dilauroyl peroxide (DLP). Melt flow rates, mechanical tests, thermal analysis (DSC and TG) and SEM images of the prepared mixtures were examined. Melt flow rates of the samples altered with the increasing amount of peroxides. By the addition of peroxides, cross-linking occurred in the structure of LDPE types and it caused decline in melt flow rates. Mechanical tests showed that mechanical strength of F2-21T and I22-19T have increased by peroxide addition. However peroxide addition made a negative effect on F5-21T and decreased its mechanical strength. The maximum effect has been caused by DAP addition. Organic peroxide addition changed the melting and crystallinity entalpies and crystallinity ratios of the samples. According to thermo-gravimetric analysis results, thermal stability of the polymers increased by the addition of peroxides. Examination of SEM images of the samples revealed that dialkyl peroxide had the best dispersion in the polymer matrix. In terms of uniform distribution dibenzoyl peroxide took the place after DAP and dilauroyl peroxide took the place after DBP.