Paramanyetik iyon katılan agar çözeltilerinde T2 Spin-Spin durulma zamanının ölçülmesi
  1. Tez No: 33456
  2. Yazar: F.ŞADAN ULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
IV ÖZET Çeşitli paramanyetik iyon(Mn+2'Cr+3,Cu+2,Fe+3,Ni+2) katılan değişik agar konsantrasyonlarındaki (%0.5-2gr/dl) T2 spin-spin durulma zamanı 60MHz 'de çalışan bir FT-NMR Spektrometresi ve 1 tesla ( 40MHz)'de çalışan MRG Spektrometresi kullanılarak spin-eko tekniği ile ölçüldü. T2 durulma zamanının iyon konsantrasyonuna ve agar konsantrasyonuna göre değişimi incelendi. iyon-proton ve agar- proton rölaksiviteleri tespit edildi. Buna göre yalnız Mn+2 varlığında iyon-proton veya agar-proton durulmalarının arttığı görüldü. Bu ise bir kısım mangan iyonunun ağara bağlandığını belirtmektedir. Mn+2 halinde iyona bağlı su molekülleri ile serbest su molekülleri arasında kimyasal değiş-tokuş geçerlidir. Diğer iyonlar halinde paramanyetik katkının olmaması ise su protonlarının iyonlara yeteri kadar yaklaşmamaları ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY T2 spin-spin relaxation time has been measured in different agar concentrations (%0.5-2g/dl) added several paramagnetic ions (Mn-1-2,CrH-3, Cu+^Fe+^Ni+s) by spin-echo techniques using FT-NMR and MRI spectrometers working at 60 MHz and 1 tesla(«*40MHz) respectively. The variations of T2 relaxation time according to ion concentration and agar concentration have been investigated. The relaxations of ion-proton and agar-proton have been measured. We observed that ion-proton or agar-proton relaxations have increased only in the presence of Mn+2.From this, we can conclude that this increase most probable can be related with bonding of some Mn+2 to the agar. In the case of Mn+2, this increase measured in the relaxation time can be because of a chemical exchange mechanism between ion-bounded and free water molecules. There was no paramagnetic contribution to the relaxation time by the presence of other ions.This can be explained due to the lack of enough come close of water protons to these ions.