Organik ve inorganik maddelerde Y-irradyasyonu ve UV fotolizi yoluyla oluşturulan serbest radikallerin elektron spin rezonans (ESR) yöntemiyle incelenmesi
Study of free radicals, produced in organic and inorganic materials by Y-irradiation and UV fotolysis by electron spin resonans method
- Tez No: 7350
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ORGANİK VE ÎNORGANÎK MADDELERDE y -İRRADYASYONU VE UV FOTOLÎZt YOLUYLA OLUŞTURULAN SERBEST RADİKALLERİN ELEKTRON SPÎN REZONANS (ESR) YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Mehmet BİREY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran-1989 ö Z Bu çalışmada gama ışınları ile irradiye edilen bazı kimyasal maddelerin tek kristallerinin Elektron Spin Rezonansı ile incelenmesi ele alındı. Gama ışınlarına tutulan asetilkolin iyodür, CH3COOCH2CH2N(CH3)3I ve asetilkolin bromür, CH3COOCH2CH2N (CH3)3 Br, tek kristalleri ve tozları 120-300 K sıcaklık aralığında incelendi. Spektrumun sıcaklıktan bağımsız ol duğu bulundu ve radyasyonun oluşturduğu paramanyetik merkezlerin CH3CÖO-radikalinin özelliklerini taşıdığı anlaşıl dı. CH3COOCH2CH2N(CH3)3..I ve CH3CQQCH2CH2N(CH3) 3 Br bileşiklerinin gama ışınına tutulması ile oluşan ortak radi kalin CH3CÖO- olduğu görüldü ve Özellikleri incelendi. CH3 protonlarının aşırı ince yapı etkileşme sabitleri her iki bileşik için izotropik ve 17 gauss olarak bulundu. -ii-Asetilkolin iyodür ve asetilkolin bromür için g faktörle rinin izotropik değerleri sırasıyla 2,0044 ve 2,0045 ol duğu tespit edildi, g tensörlerinin esas değerleri ve bun ların doğrultu kosinüsleri verildi. Bunun dışında, gama ışınları ile irradiye edilen trietanolamin hidroklorür, N{CH2CH2OH) gHCl, N -asetilgli- sinamid, CH3CONHCH2CONH2 ve tetrabutilamonyum iyodür, (CH3CH2CH2CH2)4NI tek kristalleri 120-300 K sıcaklık aralığında aynı yöntemle incelendi. Spektrumların incelenmesi sonunda, N(CH2CH2OH) *HCl*den ü-elektron radikali R=NH ve ır-elektron radikali HN=C-R oluştuğu anlaşıldı. CH~C0NHCH2 C0NH2'den R -ÖH (1)H(2) -R2 radikali ve (CH3CH2CH2CH2) ^Nl'dan da ( -C2H.) radikali oluştuğu belirlendi. Bu üç örneğe ait spektroskopik yarılma faktörleri ve aşırı ince yapı etkileşme değerleri ayrıntılı olarak incelendi. Ayrıca asetilkolin iyodür, asetilkolin bromür, ase tilkolin klorürj trietanolamin hidroklorür, N -asetilglisi- namid ve tetrabutilamonyum iyodür tek kristalleri ve tozları ÜV ışınlarına tutuldu. UV ışınlarının bu örneklerde paramanyetik merkezler oluşturmadığı görüldü. -iii-
Özet (Çeviri)
STUDY OF FREE RADICALS, PRODUCED IN ORGANIC AND INORGANIC MATERIALS by y-IRRADIATION AND UV FOTOLYSIS, by ELECTRON SPIN RESONANS METHOD (Ph. D. THESIS) Mehmet BİREY GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE Jene - 1989 ABSTRACT In this thesis gamma irradiated some chemical compounds have been investigated by Electron Spin Resonance technique. The electron spin resonance spectra of gamma irradiated acetylcholine iodide, CH3COOCH2CH2N(CH3)3I, and acetylcholine bromide, CH3COOCH2CH2N(CH3) 3 Br, single crystals and powders have been investigated between 120-300 K. The spectra were found to be temperature independent and the radiation damage centers were attributed to CH3COO- radicals. Furthermore in gamma irradiated CH-jCOOCH^CH-N (CH3)3I and CH3COOCH2CH2N(CH3)Br single crystals the dominant paramagnetic species has been found to be CH3COO- radical and its properties have been studied. The hyperfine coupling constants of CH3 protons were found to be isotropic and 17 gauss for both compounds. The isotropic values of -iv-the g-factors for acetylcholine iodide and acetylcholine bromide were found to be 2^0048 and 2>0045 respectively. In addition to that, free radicals produced by gamma irradiation in the single crystals of triethanolamine hidrokloride, N -asetilglicinamide and tetrabütylammonium iodide have been studied by using the above methods. Two radical species were obtained when triethanolamine hydrochloride N(CH2CH_0H).HC1 crystals were irradiated with gamma rays. One was a a-electron radical, R=NH, and the other a ir-electron radical, NH=C-R. On the othen hand, R, -CH(1)H(2)-R2 and (.C_H.)+radicals were obtained in N -asetilglicinamide and tetrabütylammonium iodide respectively. Hperfine couplings factors and spectroscopic spliting factors of the radicals were studied in detail. Besides that acetylcholine iodide, achetylcholine bromide, achetylcholine cloride, triethanolamine c hidro.cloride, N -asetilglicinamide and tetrabütylammonium iodide single crystals and powders are exposed to UV. No sign of any paramagnetic centres has been seen on these samples. -v-