Seydisuyu (Eskişehir) yakın çevresinde yetişen bazı yabani bitkilerde başta bor olmak üzere bazı elementlerin birikim düzeylerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 334565
  2. Yazar: FİLİZ EĞİN KOLATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada 107 km uzunluğundaki Seyitgazi Kırka beldesinden çıkarak, Doğançayır, Mahmudiye ve Çiftelerden Sakarya Nehrine dökülen Seydisuyu? nda belirlenen 7 lokalitede doğal olarak yetişen Heracleum sphondlylium L., Salix cinera L., Urtica dioica L., Rumex crispus L. bitkileri toplanmıştır. Bu bitkilerin kök, gövde, yaprak ve çiçek kısımları üzerinde çalışılarak Potasyum (K), Kalsiyum (Ca), Magnezyum (Mg), Demir (Fe), Mangan (Mn), Bor (B), Çinko (Zn), Bakır (Cu), Alüminyum (Al), Kurşun (Pb), Krom (Cr), Sodyum (Na), Silisyum (Si), Arsenik (As), Nikel (Ni) ve Kadmiyum (Cd) yararlı elementlerinin analizleri yapılmıştır. Bu elementler bitkiler için genel olarak düşük derişimlerde gerekli, yüksek derişimlerde ise toksik etkiye sahiptirler. Çalışma alanımız, bor madeninin çıktığı ve jeolojik yapısı itibariyle Seydisuyuna karışımın fazla olduğu önemli alanlardan biridir. Bu nedenle bitki bor birikim parametrelerinin bilinmesi ve izlenmesi, özellikle toprak ve sulardaki düzeyleri ile reaksiyonlarının belirlenmesi bölgedeki kirlik düzeyinin değerlendirilmesi açısından önem arz etmektedir. Elementlerin kuru bitki minimum ve maksimum değerlerini karşılaştırdığımızda; Cd, Mn, Ca elementleri belirlenen sınır değerlerinin çok üzerinde, Fe ve Zn elementleri belirtilen sınır değerler arasında, Cu elementi sınır değerlerin altında bulunmuştur. Analizi yapılan Mg, Al, Pb, Cr, Ar, K, Na, Si elementlerinin bitkilerimizdeki miktarları belirlenmiştir. Araştırma bitkilerinde en fazla B elementi birikimi Sancar köyü, Yazıdere köyü, Hamidiye köprüsü, Mahmudiye-Çifteler arası lokalitelerde gözlenmiş ve bu bitkilerin tüm kısımlarının bor toksisitesine dayanıklı olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In 7 different localities the plants Heracleum sphondlylium L., Salix cinera L., Urtica dioica L., Rumex crispus L., were taken from a 107 km distance situated in Seyitgazi Kırka district, flowing into Sakarya River from Doğançayır, Mahmudiye and Çifteler, determinated in Seydisuyu, have been gathered in this work. The root, shaft, leaf and flower parts of the plants were analysed for the useful elements; Potassium (K), Calcium (Ca), Magnesium (Mg), Iron (Fe), Manganesse (Mn), Boron (B), Zinc (Zn), Copper (Cu), Aluminium(Al), Lead (Pb), Chrome (Cr), Sodium (Na), Silicium (Si), Arsenic (As), Nickel (Ni), Cadmium (Cd). Those elements are generally needed by the plants in a low concentration, while they have toxic effects if they are highly concentrated. Our study has an important place in the literature, because it contains a mixture of the Seydisuyu River and a Boron mine. Due to this reason, the plants? Boron deposition parameters must be known and observed, especially their level in the soil and waters and its reactions must be known. Furthermore it is important to evaluate the level of dustiness in the area. When we compared the minimum and maximum value of the dry plants, we found that the determined limit values of the elements Cd, Mn and Ca were very high, while the value of the elements ?Fe and Zn? were of medium height and the value of the element Cu were low. The quantitiy of the analysed elements Mg, Al, Pb, Cr, Ar, K, Na and Si in our plants has determined. In our studied plants mostly B element deposit was monitored around the localities of Sancar Köyü, Yazıdere Köyü, Hamidiye Köprüsü and Mahmudiye-Çifteler, and in those plants the toxicity tolerance towards Boron was found to be very high in all parts of the plants