Eskişehir'de çevre sorunları
Environment problems of Eskişehir
- Tez No: 159859
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YİĞİTBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Eskişehir il merkezi, 700-800 metre yükseklikteki Eskişehir Ovası üzerine kurulmuştur. Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi'nin kuzeybatısında 29 derece 04 dakika ve 32 derece 04 dakika doğu boylanılan ile 39 derece 06 dakika ve 40 derece 09 dakika kuzey enlemleri arasında yer alır. Eskişehir'e doğudan Ankara, batıdan Bilecik ve Kütahya, kuzeybatıdan Bolu, güneydoğudan Konya ve güneyden Afyonkarahisar illeri komşudur. 13.652 km2'lik yüzölçümü ile Türkiye topraklarının % 1,8'ne sahip olan ilin, sınırlan içerisinde merkez ilçe haricinde 12 ilçe (Çifteler, Seyitgazi, Mahmudiye, Alpu, Mihalliççık, Sivrihisar, Beylikova, İnönü, Günyüzü, Sancakaya ve Mihalgazi) ile 23 belediye ve 403 köy mevcuttur. 3823 km2 olan il merkezinin 104 köyü ve merkez belediye sınırlan içerisinde 63 mahallesi bulunmaktadır. 2000 yılı nüfus sayımına göre Eskişehir il ve ilçe merkezi 557 028 toplam nüfus ise 706 009 'dur. İl topraklannın %21,8'i dağlarla, % 25,8'i ovalarla, % 52,4'ü platolarla kaplıdır. Türkiye'nin en önemli akarsulanndan olan Sakarya, ilin başlıca akarsuyudur. Çok sayıda kola sahip olan nehir başlıca kollan Porsuk, Seydisu, Sansu, İnsaniye Suyu ve Bardakçı Suyu' dur. Porsuk Çayı şehrin ortasından geçmekte olup çevresindeki kuruluşlar tarafından kirletilmektedir. İlin 3 ovası, Porsuk Ovası, Sansu Ovası ve Yukan Sakarya Ovası'dır. Aynca Gökçekaya ve Porsuk olmak üzere iki barajı ile Musaözü ve Dodurga bulunmaktadır. Eskişehir'de karasal iklim özellikleri görülür. Ocak ayı sıcak ortalaması -0,3 derecedir. Temmuz ayında ise ortalama sıcaklık 21,5 dereceye çıkar. İl merkezi ve çevresinin yıllık yağış miktan 379 mm2'dir. 102ÖZET Eskişehir il merkezi, 700-800 metre yükseklikteki Eskişehir Ovası üzerine kurulmuştur. Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi'nin kuzeybatısında 29 derece 04 dakika ve 32 derece 04 dakika doğu boylanılan ile 39 derece 06 dakika ve 40 derece 09 dakika kuzey enlemleri arasında yer alır. Eskişehir'e doğudan Ankara, batıdan Bilecik ve Kütahya, kuzeybatıdan Bolu, güneydoğudan Konya ve güneyden Afyonkarahisar illeri komşudur. 13.652 km2'lik yüzölçümü ile Türkiye topraklarının % 1,8'ne sahip olan ilin, sınırlan içerisinde merkez ilçe haricinde 12 ilçe (Çifteler, Seyitgazi, Mahmudiye, Alpu, Mihalliççık, Sivrihisar, Beylikova, İnönü, Günyüzü, Sancakaya ve Mihalgazi) ile 23 belediye ve 403 köy mevcuttur. 3823 km2 olan il merkezinin 104 köyü ve merkez belediye sınırlan içerisinde 63 mahallesi bulunmaktadır. 2000 yılı nüfus sayımına göre Eskişehir il ve ilçe merkezi 557 028 toplam nüfus ise 706 009 'dur. İl topraklannın %21,8'i dağlarla, % 25,8'i ovalarla, % 52,4'ü platolarla kaplıdır. Türkiye'nin en önemli akarsulanndan olan Sakarya, ilin başlıca akarsuyudur. Çok sayıda kola sahip olan nehir başlıca kollan Porsuk, Seydisu, Sansu, İnsaniye Suyu ve Bardakçı Suyu' dur. Porsuk Çayı şehrin ortasından geçmekte olup çevresindeki kuruluşlar tarafından kirletilmektedir. İlin 3 ovası, Porsuk Ovası, Sansu Ovası ve Yukan Sakarya Ovası'dır. Aynca Gökçekaya ve Porsuk olmak üzere iki barajı ile Musaözü ve Dodurga bulunmaktadır. Eskişehir'de karasal iklim özellikleri görülür. Ocak ayı sıcak ortalaması -0,3 derecedir. Temmuz ayında ise ortalama sıcaklık 21,5 dereceye çıkar. İl merkezi ve çevresinin yıllık yağış miktan 379 mm2'dir. 102
Özet (Çeviri)
SUMMARY Eskişehir city centre lies on the plain of Eskişehir which has the height 700- 800 m. Eskişehir is found on the northwest of Central Anatolian Region between the eastern longitude of 29° 04' and 32° 04' and the northern latitude of 39°06' and 40°09\ The neighbouring cities are Ankara on the east, on the west Bilecik and Kütahya, Bolu on the northwest, Konya on the southeast and Afyonkarahisar on the south. With the area of 13.652 km2, Eskişehir owns the 18 % of the lands of Turkey and in its boundaris are except the central district 12 districts (Çifteler, Seyitgazi, Mahmudiye, Alpu, Mihalıççık, Sivrihisar, Beylikova, İnönü, Günyüzü, Sancakaya ve Mihalgazi), 23 municipalities and 403 villages. 3.823 km2 city centre has 104 villages and inside the boundaries of central municipality are 63 wards. According to 2000 population census, the total population is 641.000. The city and the districts of centres population growth speed is 23,16 %. 21.8 % of city's lands is covered with mountains, 25.8 % with plains and 52.4 % with plateaus. Sakarya, one of the most important rivers in Turkey, is the leading river in the city. It has several sub-rivers the leading ones are Porsuk, Seydisu, Sansu, İnsaniye and Bardakçı Suyu. The river Porsuk runs through the middle of the city and is polluted by the surrounding factories. In Eskişehir, continental climate is dominant. The average heat is -0,3 degrees in January. It increases to 21,5 degrees in July. The annual amount of rain is 379 mm2 of the city centre and its vicinity. The lands of Eskişehir are poor in terms of plant cover. City area is stuck between Eastern Anatolian forestal region and Central Anatolian steppes. In its section which remains in Western Anatolia, the forests in the high parts of Sündiken Mountains and Türkmen Mountains constitute the dominant plant cover. But it 104cannot be seen the same plant cover in the plateaus of Kütahya, Afyonkarahisar and Eskişehir. Among the species of wood which are planted in Eskişehir, the black pine takes the first place. Beside it, heaps of bush known as gum cistus are found. The primary environmental problem in Eskişehir is the pollution of Porsuk River. It's polluted by industrial and household wastes. Around Porsuk River, because of poor plant cover erosion occurs. That's why the area around Porsuk River should be afforested. Air pollution in Eskişehir has been declining as a result of fuels used and the measures taken by the municipality. The ratio of pollution has been pulled below the international standards. In this success, the use of natural gas after 1995 has an important role. With industrialization and as a result of the use of land with wrong purposes, Eskişehir has lost most of its agricultural lands. If this unsound and flawed urbanization continues in this manner, and speed, in 2020's fertile agricultural lands will be completely filled with buildings and the sloping areas which surround the plain will be left for agriculture. 105