Bazı yeni 2-sübstitüe benzotiyazol türevlerinin ames test sistemi ile mutajenik etkilerinin belirlenmesi
Determination of mutagenic effects of some novel 2- substituted benzothiazole derivatives by ames test system
- Tez No: 355642
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN DİRİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmada kemoterapötik etkili olabileceği düşünülen 15 adet yeni sentezlenmiş 2- sübstitüe benzotiyazol türevi bileşiğin kısa zamanlı bakteriyel test sistemlerinden biri olan Ames test sistemi ile mutajenik potansiyelleri araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan Salmonella typhimurium TA98 suşu çerçeve kaymasına yol açan mutajenlerin, S. typhimurium TA100 suşu ise baz çifti değişimine yol açan mutajenlerin belirlenmesi için kullanılmıştır. Pozitif kontrol olarak S. typhimurium TA98 için danomisin (6 µg/plak), S. typhimurium TA100 için sodyum azit (1,5 µg/plak) kullanılmıştır. Sitotoksisite testinde 1, 5 ve 6 nolu bileşikler 200 µg/plak; 8 nolu bileşik 150 µg/plak dozunda sitotoksik etkili bulunmuştur. SPSS 16.
Özet (Çeviri)
In this study, the mutagenic potentials of 15 newly synthesized 2- substituted benzothiazole derivatives those are thougt to have chemotheropatic effect, were investigated by using short time bacterial mutagenicity test system namely Ames test system. In this study Salmonella typhimurium TA98 strain was used to detect frameshift mutagens and S. typhimurium TA100 strain was used to detect for base-pair substitution mutagens. Daunomicina (6 µg/plate) was used as a positive control for S. typhimurium TA98 and sodium azide (1,5 µg/plate) was used for S. typhimurium TA100. In the cytotoxicity assay 1, 5 and 6 numbered compounds (200 µg/plate) and 8 numbered compound (150 µg/plate) were found to have cytotoxic effect. The results were statistically analysed with ANOVA by SPSS 16.