Farklı soslarda vakum paketlenmiş kerevit (Astacus leptodactlus Esch., 1823 )'in raf ömrünün belirlenmesi
The determination of shelf life of crayfish (Astacus leptodactylus Esch., 1823) vacuum packaged in different sauce
- Tez No: 334579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜREL İNANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Keban Baraj Gölü?nden elde edilen kerevitler (Astacus leptodactylus) farklı soslar ilave edilerek vakum paketlenip +2°C?de muhafaza edilmiştir. Ham materyalde nem, kül, yağ, protein, tuz, pH, TVB-N, TBA sayısı, toplam aerob mikroorganizma (5 ºC ve 30 ºC inkübasyon sıcaklığında) ve maya-küf sayıları belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen ürünlerin soğuk depolama koşullarında duyusal, kimyasal ve mikrobiyolojik değişimleri incelenmiş, analizler 3 günde bir, çalışma üç tekrarlı olarak yapılmıştır. Kimyasal analiz sonuçlarına göre edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildiğinde; sade ve soslu paketlenen örneklerde belirlenen nem miktarları bakımından gruplar arasındaki farklılığın önemli olmadığı tespit edilirken (p>0,05), protein, yağ ve kül miktarı bakımından ise örnekler arasındaki farklılıkların önemli olduğu belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, different sauce added crayfish (Astacus leptodactylus, ESCH., 1823) caught in Keban Dam Lake were vacuum packaged and storaged at +2 ºC. Moisture, ash, fat, protein, salt, pH, TVB-N, number of TBA, number of total aerobic microorganisms (at 1 °C and 30 °C temperature of incubation) and yeast-mold determined in raw material. In the study sensorial, chemical and microbiological changes were carried out every 3 days and with three replications. As the datas obtained from the result of chemical analysis evaluated statistically; the moisture amount in pure and sauced packaged samples between the groups were unsignificant (p>0,05), as protein, fat and ash the difference between the samples were significant (p0,05).