Üretim ve stok kontrol politikalarının belirlenmesi: Plastik sektöründe bir uygulama
Determination of production and inventory control policies: An application in plastic industry
  1. Tez No: 334694
  2. Yazar: BUSE ÇOKOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknoloji karşısında işletmelerin bir değişim geçirmesi ve bu hıza ayak uydurması bir zorunluluk haline gelmektedir. Ancak bunu başaran işletmeler rekabet ortamında ayakta kalabilirler. Bu yüzden işletmeler, yapacakları işleri daha önceden doğru bir biçimde planlamalıdırlar. Böylece ileride oluşabilecek problemleri de daha önceden fark edebilir ve önlem alabilirler. İleriye yönelik doğru tahminler ve yapılacak üretim planları ile ciddi maliyet kayıplarını önlenebilir ve müşteri memnuniyeti sağlanabilir. Bu noktada, stoklu çalışan işletmeler için planlama daha büyük önem kazanmaktadır. Maliyetler açısından bakıldığında gereksiz stok yatırımlarının önlenmesi; işletmelerin uygun bir stok politikası belirlemesi ve ileriye yönelik satış miktarının doğru tahmin edilmesi büyük kazançlar sağlayacaktır. Bu çalışmada, plastik sektöründeki bir firma için stok değerleri açısından önem derecesi yüksek olan ürünlerin ileriye yönelik stok politikasını oluşturmak ve ilerleyen dönemler için bir tahmin yapılarak üretim parti büyüklüklerinin bulunması konu edinilmiştir. Stok sınıflandırma için literatürde yeni geliştirilen ABC sınıflandırma sistemleri karşılaştırılarak bir öneri geliştirilmiş, bulunan A sınıfı ürünler için bir sonraki yılı içeren talep tahminleri yapılmıştır. Tahminlerden yola çıkarak belirli (deterministik) ve olasılıklı (stokastik) modeller, üretim parti büyüklüklerinin belirlenmesi amacıyla kullanılarak maliyetler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, in the face of rapidly evolving technology, it is becoming a necessity that businesses keep up with this pace. Businesses can only survive their competition if they achieve such continuous evolution. Therefore, correct planning is crucial for these businesses. With careful planning strategies, possible problems can be detected earlier and prevented. With the right kind of predictions and production plans, businesses can cut serious costs and provide customer satisfaction. At this point, planning becomes more important for inventory-based businesses. In terms of costs, the prevention of unnecessary inventory investments, use of an appropriate inventory policy and correct estimation of the amount of future sales should provide huge gains. In this study, for a company in the plastic industry, strategies of creating an inventory policy for high-priority products in terms of inventory values and identification of production batch sizes by performing a prediction for upcoming periods are investigated. For inventory classification, a new proposal is formed by comparing ABC classification systems, which are recently proposed in the literature and for identified A-class products demands are predicted including the next year. Based on estimates, a comparative analysis on deterministic and stochastic models is performed in order to determine production batch sizes.