Web tabanlı ölçme değerlendirme uygulamalarının başarı analizi
Success analysis web based survey assesment and evaluation
- Tez No: 334693
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında eğitim ve öğretim etkinliklerinin önemli bir aşaması olan ölçme değerlendirme uygulamalarının web ortamında işleyişi ele alınmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojisinin çok hızlı bir şekilde ilerlemesi bu ölçme değerlendirme uygulamalarının web ortamına taşınmasını vazgeçilmez kılmıştır. Web ortamında bilgi, beceri ve yeteneklerin ölçülmesi, analizlerin raporlandırılması gibi başarıyı ölçme değerlendirme işlemleri daha hızlı ve kolay hale gelmiştir. Bu durum bilişim teknolojileri kullanılarak eğitim kalitesinin arttırılmasının hedefidir. Bunun için de, web tabanlı ölçme değerlendirme uygulamaları yapan bir sistemin sınavlarıyla geleneksel yöntemde yapılan sınavlar karşılaştırılmış olup ve elde edilen veriler değerlendirilerek sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the web-based applications of assessment and evaluation practices that are an important phase of education and training activities are discussed. The rapid progress of the information and communication technology has made it indispensable moving all assessment and evaluation practices to web environment. Assessment and evaluation procedures like measuring knowledge, skills and abilities, and reporting analysis have become more rapid and easier in web environment. This is the goal of enhancing the quality of education by using information technologies. For this reason, the exams that apply web-based assessment and evaluation practices and the exams that use conventional method are compared; and the results are discussed.