Üretim işletmelerinde maliyet muhasebesi ve bir üretim işletmesinde maliyet hesaplamaları
Cost accounting in production enterprises and cost calculations in a manufacturing business
  1. Tez No: 838191
  2. Yazar: İBRAHİM BİLDİRİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüz koşullarında rekabetin artmasıyla birlikte karar vericiler daha güvenilir ve hızlı bilgiye ulaşmak istemektedir. Maliyet muhasebesi, mamul ve hizmet üreten işletmelerde birim maliyetlerin hesaplanması, stok değerlerinin belirlenmesi, planlama ve maliyet kontrollerinin yapılması esnasında karar vericilere yol gösteren analitik bir sistemdir. Bir ülkenin diğer ülkeler nezdinde güçlü ve saygın bir ülke olması ekonomik açıdan güçlü, gelişmiş bir ülke statüsünde olmasına bağlıdır. Ekonomisi güçlü bir ülkenin ihracatının ithalatında fazla olması gerekmektedir. Bu da üretimle mümkün olmaktadır. Verimli üretim işletmelerinin sayılarının fazla olması ülkenin kalkınma oranın yüksek olduğunun göstergesidir. Küreselleşme olgusu, işletmelere büyük pazarlara açılma fırsatı sunarken öte yandan işletmeleri yoğun bir rekabet ortamına sürüklemektedir. Bu rekabet ortamı işletmeleri yüksek kalitede, tam zamanında ve çok çeşitlilikle mamul üretme fikrine yöneltmiştir. Ayrıca işletmeler mamul ve hizmet üretimini olabildiğince düşük maliyetlerle gerçekleştirmek zorunda kalmışlardır. Bu kapsamda işletmeler, işletmeler birim maliyetlerini en doğru şekilde hesaplayabilmek için, maliyet muhasebesine gerek duymaktadırlar. Mamul ve hizmet üretiminde üretilen birimlerin maliyetlerini doğru hesaplamak son derece önemli olarak kabul edilmektedir. Maliyet muhasebe sistemi, işletme içi bilgi sistemini oluşturarak, yöneticilere birim maliyet bilgisini vermekte, fiyatlama kararlarında etkili olacak fiyatlama politikalarını, planlama ve kontrol faaliyetlerine yardımcı olacak bilgileri sağlamaktadır. Gerçek bir üretim işletmesinin ürettiği bir ürünün, iki farklı yıl için ilk madde ve malzeme maliyeti, direkt işçilik maliyeti ve genel üretim maliyeti hesaplanmaktadır. Farklı kurlarda hesaplanan maliyetler karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly competitive environment, decision makers want to access more reliable and faster information. Cost accounting is an analytical system that guides decision makers in calculating unit costs, determining inventory values, planning and cost control for businesses that produce products and services. Cost accounting came to be seen as a reliable place to increase profits by producing quality products and services at low cost. A country's status as a strong and developed country depends on its being a powerful and prestigious country compared to other countries. A strong economy should have more exports than imports. It is possible for production. The high number of manufacturing enterprises is one of the indicators of the high development rate of the country. An undeveloped country cannot escape from being a poor country dependent on other countries. While the phenomenon of globalization enables businesses to enter large markets, it also drags businesses into a cutthroat competitive environment. This competitive environment has led businesses to the idea of producing quality, timely and diverse products. Entrepreneurs also needed to produce products and services at the lowest possible cost. In this context, businesses need expense records. Estimation of unit production cost is extremely important in the production of products and services. The cost accounting system creates an internal information system that provides unit cost information to managers and assists in pricing policy, planning and control activities that will be effective in making pricing decisions. For a product produced by a real manufacturing enterprise, raw material and material costs, direct labor costs and general production costs are calculated for two different years. Calculations calculated at different exchange rates are compared.