Adıyaman Gölbaşı Gölü'nün bentik diyatomeleri ve bazı limnolojik parametrelerinin mevsimsel değişiminin incelenmesi
The investigation of seasonal variation in bentic diatoms and some limnological parameters of Golbasi Lake in Adiyaman
- Tez No: 334701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL RIDVAN SIVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Adıyaman Gölbaşı Gölünün bentik diyatomeleri ve bazı fiziko-kimyasal özellikleri Temmuz 2011 Haziran 2012 tarihleri arasında araştırılmıştır. Belirlenen 4 istasyondan aylık periyotlarla epilitik, epifitik ve epipelik örnekler incelenmiştir. Gölbaşı Gölünde 51 genusa ait 152 tür tespit edilmiştir. Arazi periyodu boyunca epilitik örnekler için en baskın genuslar Cymbella, Gomphonema, Navicula, Encyonopsis ve Fragilaria, epifitik örneklerde Achnanthidium, Encyonopsis, Cymbella,Gomphonema, Navicula ve epipelikte ise Navicula, Nitzschia olarak bulunmuştur. Bentik floranın tür kompozisyonundaki en baskın taksonlar ise Encyonopsis microcephala (Grunow) Krammer, Achnanthidium minuttissimum (Kützing) Czarnecki, Cocconeis placentula var. placentula Ehrenberg, Fragilaria acus Kützing, Gomphonema angustatum (Kützing) Rabenhorst, Navicula cryptocephala var. veneta (Kützing)Rabenhorst, Fragilaria capucina var. vaucheria (Kützing) Lange-Bertalot, Cyclotella krammeri Håkansson ve Nitzschia palea (Kützing) W.Smith olarak tespit edilmiştir. Ayrıca Gölbaşı gölünün tür çeşitlilik (en yüksek 3,33, en düşük 1) Dominantlık (en yüksek 0,58, en düşük 0,06) indeksleri, Fosfat (0,21 mgL-1), Nitrat(2,39 mgL-1), Silisyum (7,41 mgL-1) ve Kalsiyum (108,1 mgL-1)miktarları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The seasonal variation of benthic diatoms and some physicochemical features in Gölbaşı lake were investigated from July 2011 to June 2012. Epipelic, epilithic and epifithic diatoms samples were examined approximately per month from choosen four station. A total of 152 taxa belonging to 51 genera were identified in Gölbaşı Lake. Cymbella, Gomphonema, Navicula, Encyonopsis and Fragilaria were found the most dominant genera in epilithic, Achnanthidium, Encyonopsis, Cymbella, Gomphonema and Navicula in epifithic and Navicula, Nitzschia in epipelic during periods of samples. Encyonopsis microcephala (Grunow) Krammer, Achnanthidium minuttissimum (Kützing) Czarnecki, Cocconeis placentula var. placentula Ehrenberg, Fragilaria acus Kützing, Gomphonema angustatum (Kützing)Rabenhorst, Navicula cryptocephala var.veneta(Kützing) Rabenhorst, Fragilaria capucina var. vaucheria (Kützing) Lange-Bertalot, Cyclotella krammeri Håkansson and Nitzschia palea (Kützing) W.Smith have been identified the most important taxa in the species composition of benthic flora. Also Shannon-Weaver (max 3,33, min 1), Dominance indices (max 0,58, min 0,06), Phosphate(0,21 mgL-1), Nitrate (2,39 mgL-1), Silicium (7,41 mgL-1) and Calcium (108,1 mgL-1)were calculated to Gölbaşı Lake.