Acanthobrama thisbeae Freyhof & Özuluğ, 2014 Azaplı Gölü (Gölbaşı, Adıyaman) populasyonu için bazı populasyon dinamiği parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some population dynamical parameters of Acanthobrama thisbeae Freyhof & Özuluğ, 2014 for Azaplı Lake (Gölbaşı, Adıyaman)
  1. Tez No: 433003
  2. Yazar: NURİYE AHSEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Biyoloji, Fisheries Technology, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, Ceyhan Havzası içerisinde yer alana Azaplı Gölünde bulunan Acanthobrama thisbeae populasyonuna ait bazı popülasyon dinamiği parametrelerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Örnekleme çalışmaları Ağustos 2014, Eylül 2014 ve Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleştirilmiş olup toplam 576 birey incelenmiştir. İncelenen bireylerin yaşlarının I-V'inci yaş grupları arasında değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Örneklenen bireyler içerisinde I. yaş grubunun en baskın (%62,85) olduğu bunu sırasıyla III. ve II. yaş gruplarının izlediği görülmüştür. İncelenen bireylerin boy değerlerinin 8,6-21,5 cm ve ağırlık değerlerinin ise 5,61-107,72 g arasında değişim gösterdiği belirlenmiş ve ortalama boy ve ağırlık değerleri sırasıyla 12,55±2,98 cm ve 23,43±19,39 g olarak hesaplanmıştır. Boy-ağırlık ilişkisi ise W=0,0053L3,2364 olarak belirlenmiştir. Populasyon parametreleri akarsular için L∞: 26,74 cm, k: 0,241, to: -1,13, Φꞌ: 2,24 ve K: 0,91 olarak hesaplanmıştır. Ölüm oranları ve stoktan yararlanma düzeyi ise Z: 0,76, M: 0,55, F: 0,21 ve E: 0,27 olarak tahmin edilmiştir. Tahmin edilen bu değerler ışığında popülasyon üzerinde aşırı avcılık baskısının bulunmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine population parameters of Acanthobrama thisbeae in Azaplı Lake, Ceyhan River Basin. A total of 576 specimens were analyzed that were collected in August 2014, September 2014 and May 2015 from the lake. Age of the specimens ranged from I to V. age groups and dominant age group was found I (62.85%) followed by III. and II. age groups. Total length varied from 8.6-21.5 cm with the mean of 12.55±2.98 cm and total weight ranged from 5.61 to 107.72 with the mean of 23,43±19,39 g. Length-weight relationship were estimated W=0.0053L3.2364. Estimated population parameters were calculated as L∞: 26.74 cm, k: 0.241, to: -1.13, Φꞌ: 2.24 and K: 0.91 for the population. Mortality and exploitation rates estimated as Z: 0.76, M: 0.55, F: 0.21 and E: 0.27, respectively. According to these values it has been expected that there were no over fishing pressure on the population.