Design and software implementation of library functions for electronic circuit simulation
Elektronik devre simülasyonu için yazılım tasarımı ve gerçeklenmesi
- Tez No: 33475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET elektronik devre simulasyonu İçin yazilim tasarımı ve gerçeklenmesi Mustafa Nazım Yazgan Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticileri: Doç Dr. M. Ali Tan Prof. Dr. Abdullah Atalar 1994 Bu tezde, bilgisayar destekli tasarım yardımıyla geliştirilen,“SIMLIB”adını verdiğimiz bir elektronik devre simülasyon paketi anlatılmıştır. Öncelikle dev re simülasyonunun temel parçalan olan girdi okunuşu, analiz türleri, metodlar ve matris çözücüler hakkında kısa bilgiler verilmiş, ardından hazırlanan bu pakette kullanılan algoritmalar, özel teknikler açıklanmıştır. Bu paket prog rama eklemelerin ve yeniliklerin nasıl yapılacağı belirtilmiştir. SIMLIB, devre simulasyonu ile ilgelenen araştımacıların yeni fikirlerini denemeleri ve uygula maları için oldukça faydalı bir ortam oluşturmuştur. Anahtar kelimeler : Bilgisayar destekli tasarım, Elektronik devre simulasyonu, SPICE, AWE, AC analiz, DC analiz, Geçici durum analizi, Newton-Raphson iterasyonu, Trapezoid yaklaşım, Matrisler, C++ program lama dili. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND SOFTWARE IMPLEMENTATION OF LIBRARY FUNCTIONS FOR ELECTRONIC CIRCUIT SIMULATION Mustafa Nazım Yazgan M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. M. Ali Tan Co-Supervisor: Prof. Dr. Abdullah Atalar 1994 In this thesis, the software implementation of“SIMLIB”, a library of elec tronic circuit simulation, is described. The building blocks of a circuit sim ulator, namely, input parser, types of analyses, methods and matrix solvers are discussed. The algorithms and some special techniques employed in this library, as well as ways of modifying the program are explained. SIMLIB has become a good environment for the researchers to try and develop new ideas on circuit simulation. Keywords : Computer- Aided Design, Electronic circuit simulation, SPICE, AWE, AC analysis, DC analysis, Transient analysis, Newton-Raphson itera tion, Trapezoidal approximation, Matrices, C++ programming language. m