Digital dual tone multi freguency receiver
Sayısal çift tonlu çok frekanslı sinyal alıcısı
- Tez No: 33476
- Danışmanlar: DR. ABDULLAH ATALAR, DR. M. ALİ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET SAYISAL ÇİFT TONLU ÇOK FREKANSLI SİNYAL ALICISI Ahmet Suat Ekinci Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticileri: Dr. Abdullah Atalar ve Dr. M. AH Tan Eylül 1994 Bu tezde, çift tonlu çok frekanslı sinyallerin saptanması için bir algoritma önerilmiş ve çok büyük çapta tümleşik yonga olarak gerçeklenmiştir. Al goritma bir korelasyon işlemi yaklaşığına dayanmaktadır. Giriş sinyali ara larında 7r/3 faz farkı olan üç sinuzoidal dalganın iki değere nicemlenmesiyle elde edilen işaretlerle ilintilendirilmiştir. Algoritmaya bir de düzey saptayıcısı eklenmiştir. Algoritma toplama ve çıkarma işlemlerinden oluşup, çarpma işlemi içermemektedir; bu da devre karmaşıklığını azaltmaktadır. Önerilen algo ritmayla gerçekleştirilen sayısal çift tonlu çok frekanslı alıcı yongası ölçümlü gözeler kullanılarak yapılmıştır. Yonga, l-/zm CMOS teknolojisi kullanılarak üretilmiştir, toplam alanı 24.78 mm2 dir. Anahtar Kelimeler : Çift tonlu çok frekanslı, korelasyon tipi alıcılar, frekans saptama. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DIGITAL DUAL TONE MULTIFREQUENCY RECEIVER Ahmet Suat Ekinci M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisors: Dr. Abdullah Atalar and Dr. M. AH Tan September 1994 In this thesis, a suitable algorithm for detection of Dual Tone Multifrequency tones is proposed and implemented as a VLSI chip. The algorithm is based on an approximation of correlation. The input signal is correlated with the hardlimited versions of three sinusoids having ît/3 phase difference. Also, a level detector is added to the algorithm. The algorithm only requires addition and subtraction, but no multiplication; and this reduces the complexity of the circuit. The implementation of the algorithm proposed has been realized as a fully integrated digital DTMF receiver chip using semi-custom layout techniques. The final chip is fabricated in l-fira CMOS technology, and it has a total area of 24.78 mm2. Keywords : Dual Tone Multifrequency, correlation receivers, frequency detec tion. m