Orta ve Doğu Karadeniz bölgesi Aphodiinae ve Scarabaeinae (Coleoptera:Scarabaeidae) altfamilyaları üzerinde sistematik çalışmalar
Systematic studies on subfamily Aphodiinae and Scarabaeinae (Coleoptera:Scarabaeidae) in the Middle and East Part of Blacksea region
  1. Tez No: 334751
  2. Yazar: ÖZGÜR ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. Y. ORHAN MERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinden 2010-2011 yılları arasında toplanmış Aphodiinae ve Scarabaeinae altfamilyalarına ait 6 tribüsten 29 tür tespit edilmiştir. Türlerin morfolojileri ayrıntılı olarak tanımlanmış, sinonimleri, Dünya'daki ve Türkiye'deki yayılışları verilmiştir. Türlerin fotoğrafları çekilmiştir. Erkek genital organ yapıları incelenmiş, tarifleri yapılarak ayrıntılı olarak çizilmiştir. Altfamilya, tribüs, cins ve tür tanı anahtarları hazırlanmıştır. Erkek genital organ morfolojileri türler arasında ve daha üst kategorik seviyelerde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 29 species from 6 tribe belonging to both subfamilies Aphodiinae and Scarabaeinae, which are collected from Middle and Eastern Black Sea Region during 2010-2011. The detailed body morphologies of species, synonyms and distributions in Turkey and World were given. Pictures of species were given. Morphology of male genitalia were discussed for between interspecific and higher taxonomic categories.