Besiyeri başlangıç glikoz ve glutamin derişimlerinin süspanse O tipi şap virüsü kültürlerine olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of initial medium concentrations of glucose and glutamine on O serotype foot-and-mouth disease virus cultures
  1. Tez No: 334774
  2. Yazar: NİLÜFER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEMİR ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sunulan tez çalışmasında, başlangıç besiyeri glikoz ve glutamin derişimlerinin şap virüsü kültürleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, BHK 21 hücreleri ve O tipi Şap virüsü kullanılmıştır.Çalışmanın ilk aşamasında başlangıç glikoz ve glutamin derişimleri sırasıyla 5,00-40,00 mM ve 1,00-12,00 mM aralıklarında ve eşzamanlı olarak değişecek şekilde Design Expert®7.0.0 yazılımı kullanılarak deney tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarım sonucuna göre farklı başlangıç glikoz ve glutamin derişimlerinde gerçekleştirilen virüs kültürü deneylerinde 146S ve Enfektif titre miktar tayinleri yapılmıştır. Besiyerinde başlangıç yüksek glikoz (30,00-40,00 mM) ve düşük glutamin derişimlerinin (1,00 mM) 146S ve enfektif titre değerlerini arttırdığı görülmüştür. Seçilen iki bağımsız değişken için Design Expert® 7.0.0 programı kullanılarak 146S ve enfektif titre cevap parametreleri olarak seçilmiş ve modellenmiştir. Önerilen modele ait sonuçlar ANOVA testi yapılarak istatistiksel açıdan değerlendirilmiştir. Yazılım tarafından bağımlı değişkenler için önerilen kuadratik model düşük P değerine (
Özet (Çeviri)
In this study, the effects on foot and mouth virus cultures of initial medium concentrations of glucose and glutamine were investigated. It used that O type foot and mouth virus and BHK 21 cell in ial the study.At first step of study, simultaneously change intervals in initial concentrations of glucose and glutamine are selected as 5,00-40,00 mM and 1,00-12,00 mM respectively. The design of experiment sets was carried out using Design-Expert ® 7.0.0 and these runs were accomplished in accord with the design. Acording to results of design. İn experiments of virus culture which performed different concentrations of initial glucose and glutamine were determinated 146S and infectious titer. It seemed that incresaed in 146S and infectious titer values at initial high glucose and low glutamine concentrations in medium. For two independet variables, 146S and infectious titer response parameters were selected and modelled by used Design-Expert ® 7.0.0 software program. ANOVA test of the proposed models were described by thestatistical results. Proposed quadratic models for dependent variables with a low p value (