Çiğ sütten izole edilen Bacillus'ların adlandırılması ve biyofilm varlığının araştırılması
Naming of the Bacillus isolated from raw milk and the evaluation of biofilm presence
- Tez No: 334789
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmada Eylül 2010 ? Nisan 2011 tarihleri arasında Ankara ve çevre illerin çeşitli süt işletmelerinden toplanan 50 çiğ süt örneği materyal olarak çalışılmıştır. Çalışılan 50 örnekten Bacillus izolasyonu gerçekleştirilerek tür seviyelerindeki tanımlamaları BBL Crystal Identification System Gram-Positive ID Kit ile yapılmıştır. Bunun dışında biyokimyasal testler (Katalaz, indol, sitrat, triple sugar iron (TSI), Voges Proskauer (VP), üre) çalışılmıştır. Sonuç olarak 50 çiğ süt örneğinden 109 Bacillus izolasyonu gerçekleştirilmiştir. 109 Bacillus'un 11'i Bacillus licheniformis, 22'si B.subtilis, 14'ü B.macerans, 4'ü B.stearothermophilus, 20'si B.brevis, 1'i B.pumilus, 2'si B.cereus, 1'i B.lentus, 1'i B.megaterium, 5'i B.polymyxa, 6'sı B.coagülans ve 22'si B.ssp. olarak adlandırılmıştır.Ayrıca tür seviyesinde adlandırılması yapılan bu izolatlarda biyofilm varlığı araştırılmıştır. Kristal viyole boyar maddesi kullanılarak yapılan biyofilm çalışmasında 24 saat ve 48 saatlik süre sonunda elde edilen değerler spektrofotometre yardımıyla 540 nm dalga boyunda okutulmuştur. 24 saatlik spektrofotometrik değerlendirme sonucunda toplam 109 izolatın 105'i (%96,3) biyofilm pozitif, 4'ü (%3,7) biyofilm negatif olarak bulunmuştur.Biyofilm varlığı tespit edilen bu 105 izolatın 19'u (%18,10) B.subtilis, 20'si (%19,05) B.brevis, 10'u (%9,52) B.licheniformis, 2'si (%1,90) B.cereus, 1'i (%0,95) B.megaterium, 1'i (%0,95) B.pumilus, 4'ü (%3,82) B.stearothermophilus, 1'i (%0,95) B.lentus, 14'ü (%13,34) B.macerans, 5'i (%4,76) B.polymyxa, 6'sı (%5,71) B.coagülans, 22'si (%20,95) B.ssp.'tir.Anahtar Kelimeler : Bacillus, biyofilm, çiğ süt
Özet (Çeviri)
In this study 50 raw milk samples collected from milk enterprises in Ankara and neighboring provinces between September 2010 - April 2011 were studied as the material. After Bacillus isolation of 50 specimens descriptions of them in levels of species were performed by BBL Crystal Identification System Gram-Positive ID Kit. In addition, biochemical tests (catalase, indole, citrate, triple sugar iron (TSI), Voges Proskauer (VP), urea) were studied. As a result, from 50 raw milk samples 109 Bacillus were isolated. From 109 Bacillus, 11 Bacillus licheniformis, 22 B.subtilis, 14 B.macerans, 4 B.stearothermophilus, 20 B.brevis, 1 B.pumilus, 2 B.cereus, 1 B.lentus, 1 B.megaterium, 5 B.polymyxa, 6 B.coagülans and 22 B.ssp were named.In addition the presences of biofilm were investigated in the isolates named in species level. In study of biofilms using the crystal violet dye, values obtained at the end of 24 hours and 48-hour period were read in the spectrophotometer at a wavelength of 540 nm. As a result of spectrophotometric evaluation of 24 hours from the total of 109 isolates, 105 (96,3%) were found biofilm possitive and 4 (3,7%) were found negative biofilm.From 105 isolates that detected biofilm presence, 19 (18,10%), B.subtilis, 20 (19,05%) B.brevis, 10 (9,52%) B.licheniformis, 2 (1,90%), Bacillus cereus, 1 (0,95%) B.megaterium, 1 (0,95%) B.pumilus, 4 (3,82%) B.stearothermophilus, 1 (0,95%) B.lentus, 14 (13,34%) B.macerans, 5 (4,76%) B.polymyxa, 6 (5,71%) B.coagülans, 22 (20,95%) B.ssp were found.Key words : Bacillus, biofilm, raw milk