İdeoloji, gündelik yaşam pratikleri ve mekan etkileşiminde Karabük Demir Çelik Fabrikaları yerleşiminden öğrendiklerimiz
Learning from Karabuk Iron And Steel Factory settlement with the interaction of ideology, daily life practices and space
  1. Tez No: 334797
  2. Yazar: SİNEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, modernleşme hareketinde fabrika yerleşimlerinin önemini ve misyonunu mekansal, sosyal ve ideolojik açıdan Karabük Demir-Çelik Fabrikaları yerleşimi üzerinden anlatmaktadır. Çalışmada; modernizm kavramı ideoloji ve devletçilik anlayışı bağlamında ele alınmaktadır. Cumhuriyet dönemi ideolojisinin ve devletçilik anlayışının mekansal yansıması olan fabrika yerleşimleri, dünyadaki ve Türkiye'deki örnekleriyle incelenmektedir. Çalışmanın özelinde ise; Karabük Demir-Çelik Fabrikaları yerleşiminin mekansal, sosyal ve kültürel bağlamda gündelik yaşam pratiklerine değinilerek, yerleşimin günümüzdeki durumu eleştirel bir yaklaşımla değerlendirilmektedir. Yerleşimin önemi, dönemde yayımlanmış gazeteler, dergiler, kitaplar, belgeler ve eski fotoğrafların incelenmesiyle ortaya çıkarılmaktadır. Dönemin ideolojisinin modern ulusun inşa sürecinde fabrikalar ve fabrika yerleşimlerine yüklediği anlam ve misyon; Karabük üzerinden değerlendirilmekte ve kentin bugünkü konut dokusunun oluşumu bu bağlamda sorgulanmaktadır.Anahtar Kelimeler : İşçi yerleşimleri, modernizm, ideoloji, Karabük, Karabük demir-çelik fabrikaları işçi yerleşimi.
Özet (Çeviri)
This study, describes the importance and mission of factory settlements in the modernization movement from the spatial, social and ideological aspects of Karabük Iron and Steel Factory workers? settlement. In the study, the concept of modernism is discussed in the context of ideology and understanding of statecraft. Factory settlements which are the spatial reflection of comprehension of statecraft and ideology of the Republican era, are examined with the examples in the world and in Turkey. The case of study refer to the spatial, social and cultural context of the practices of everyday life of Karabük Iron and Steel Factory settlements; and the current status of the settlement is considered with a critical approach. The importance of the settlement is removed by the help of the research of newspapers which are published in that period, magazines, books, documents and old photographs. The meaning and mission of factories and factory settlements which are given with the ideology of the period in the process of building a modern nation, is estimated by the help of Karabük; and the formation of current housing tissue of the city is questioned in this context.Key Words : Workers? settlements, modernism, ideology, Karabük, Karabük Iron Steel Factory workers? settlement