Tekstil endüstrisi atıksularının arıtılmasında kullanılmak üzere lab/pilot ölçekte membran biyoreaktör tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of lab/pilot scale membrane bioreactor for the textile wastewater treatment
  1. Tez No: 334815
  2. Yazar: KADİR ÖZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAYAN AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tekstil endüstrisi atık suları için önerilen fiziksel ve kimyasal yöntemlerin yüksek maliyet gerektirmeleri ve her boya için kullanılamıyor olmaları, uygulanmalarının sınırlı olmasına neden olmuştur. Son zamanlarda yapılan çalışmalar birçok boya türünü atık sudan giderebilme yeteneğine sahip yaygın mikroorganizma türlerinin mevcudiyetini vurgulamış ve biyoteknolojik metotları ön plana çıkarmıştır.MBR (Membran Biyoreaktörler) biyolojik parçalanma ve membran ayırma işlemi şeklindeki iki temel prosesin kombinasyonu olarak tanımlanabilir. Membran ünitesinde süspanse katıların ve biyolojik parçalanmayı gerçekleştiren mikroorganizmaların arıtılan sudan ayrılması tek proses olarak ifade edilebilir. Bütün biyokütle, hem reaktördeki mikroorganizma bekletme zamanını (çamur yaşı) hem de çıkış suyunun dezenfeksiyonunu sağlamak amacıyla sistem içinde tutulmaktadır.Son yıllarda polimer ve dolayısıyla membran teknolojisindeki çok hızlı gelişmeler ve üretim maliyetinin azaltılması sebebiyle gerek içme suyu gerekse de atıksu arıtma alanlarında membran prosesleri (özellikle mikrofiltrasyon ve ultrafiltrasyon) konvansiyonel sistemlerle maliyet açısından rekabet edebilir hale gelmiş ve geniş çapta uygulanmaya başlanmıştır.Bu çalışmada küçük ölçekte bir MBR tasarlanması ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Devreye alınan MBR sisteminde iki farklı biyokütle ile deneysel çalışmalar yapılarak tekstil atık suyunun arıtım çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The proposed physical and chemical methods for textile industry waste water treatment result in limited usage due to their high cost and inapplicability to every dye. The latest studies highlight biotechnological methods and points out the existence of widespread microorganism classes that have the ability to remove dye from waste water. MBR is defined as the combination of two basic processes: biological decomposition and membrane separation. The removal of dispersible solids and microorganism that performs biological decomposition from the clarified water can be referred as a single process. The whole biomass is hold inside the system in order to provide microorganism waiting time (sludge age) and effluent disinfection.Recently, due to the rapid advances in polymer and membrane technology and reduced manufacturing costs, membrane processes (especially microfiltration and ultrafiltration) have become able to compete with conventional systems on price and have started being implemented widely.In this study, a new membrane reactor was designed and manufactured by using the recent solutions to the operation problems and the economical feasibility data. In the proposed membrane bioreactor system, two different biomasses were experimented to study the clarification of textile waste water.