Çorum ili barajlarındaki su, sediment, toprak ve biyolojik materyallerde metal izlenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation of heavy metals on water, sediment, biological material in Çorum city dams
- Tez No: 334814
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Çorum il sınırları içinde bulunan Çomar, Hatap, Yenihayat ve Alaca baraj göletlerinden alınan su, sediment ve Yenihayat baraj göletinden alınan yosun, toprak örneklerinde Cu, Cd, Cr, Fe, Pb ve Zn ağır metallerinin derişimleri belirlenmiş ve bunların yağışlı ve kurak dönemde barajlara göre değişimleri incelenmiştir. Ayrıca şebeke içme suyunu veren Yenihayat barajı ile arıtma işlemlerinden geçmiş çeşme suyu örneğindeki ağır metal derişimleri kıyaslanmıştır. Dört barajdan alınan su örneklerinin Cd dışındaki metaller için TSE ve WHO kriterlerine uygun olduğu görülmektedir. Cd derişimi standartların üzerinde çıkmıştır bunun sebebi topraktan yağışla suya geçen Cd derişiminin fazla olmasıdır. Yenihayat baraj suyu ve çeşme suyu karşılaştırıldığında çeşme suyunda analizi yapılan metallerin arıtma işlemi sonucunda TSE ve WHO içme suyu kriterlerine uygun olduğu ve baraj suyundan daha az derişimde olduğu belirlenmiştir. Bu da uygulanan gelenekselarıtma işleminin tayin edilen ağır metal derişimlerinin azaltılmasında etkiliolduğunu göstermektedir.Anahtar Kelimeler : Baraj gölü, Çorum, ağır metal, su, sediment, toprak,yosun
Özet (Çeviri)
In this research water, sediment samples are taken from Çomar, Hatap, Yenihayat, Alaca dams being in Çorum city and moss,soil are taken from Yenihayat dam are examined to find concentrations of Cu, Cd, Cr, Fe, Pb and Zn heavy metals in them for drying and raining seasons from dam to dam. In addition, concentrations of heavy metals are compared Yenihayat dam?s water with tap water. Samples are taken in definite periods from the four dams that have different properties. Observed that samples taken from four dams are comply with to TSE and WHO criterions for heavy metals except Cd. Because of Cd passing from soil to water by rainfall, concentration of Cd is higher than standards. Comparison of analyted heavy metal concentrations for tap water to Yenihayat dam?s water are observed that comply with to TSE and WHO criterions. Concentration of analyted heavy metals is lower than Yenihayat dam?s water. It shows that conventional water treatment process is effective to reduce heavy metal concentrations determine. Key Words : Dam, Çorum city, heavy metal, water, sediment, soil, moss